Nemocné ledviny se projevují nenápadně. Pozor na moč, svědění, ale také únavu

Ledviny jsou nezbytným orgánem každého z nás. Jakmile nefungují správně, nemůžeme se těšit z plného zdraví. Ledviny může potkat selhání nebo infekce, stejně jako novotvary nebo multiorgánová onemocnění. Jak poznáte, že s vašimi ledvinami není něco správně? Zjistěte, na jaké příznaky si musíte dávat pozor.

Změny moči jsou nejčastějším příznakem

Hlavní funkcí ledvin je tvorba moči. Proto problémy poznáte právě na této tekutině. Lékaři rozlišují onemocnění jménem polyurie (zvýšený výdej moči), oligurie (snížený výdej moči) a dysurie (problémy s močením). První zmíněné může být příznakem cukrovky nebo poruch elektrolytů. Druhá nemoc je příznakem akutního poškození ledvin a poslední je příznakem infekcí močových cest.

Mohlo by vás zajímat:  Obyčejné koření s neobyčejnými účinky: pro vaření je ho škoda, bobkový list je lepší spálit

Množství moči ale není jediným indikátorem nemoci. Orientovat se můžete také podle barvy. Znepokojivá je rozhodně přítomnost krve. To může znamenat, že je poškozená bariéra v ledvinách, ale také to může ukazovat na rakovinu, důsledek zranění a další příčiny. Sledujte také výskyt pěny. Může se objevit při horečce, zvýšené fyzické námaze nebo je způsobena glomerulonefritidy.

Zdroj obrázku: Freepik

Svědění a kožní příznaky při onemocnění ledvin

Budete se divit, ale poškození ledvin se může projevit také ve formě kožních lézí, svědění a dalších kožních problémů. Nedostatečná filtrace krve způsobuje, že je v těle narušena minerální rovnováha a to brání ve vylučování metabolitů. Následkem je silné svědění kůže. Navíc může být kůže suchá, bledá nebo se velmi snadno budou tvořit modřiny.

Mohlo by vás zajímat:  Rychlá chůze prodlužuje život až o 20 let. Stačí 10 minut denně

Únava a ospalost mohou být dalším příznakem

Příznakem při hromadění toxinů v těle je také ospalost a únava. Tyto příznaky se objevují prakticky u každé nemoci. Měli byste proto sledovat také barvu a množství moči. Chronické selhání ledvin může vést k poruchám spánku, nechutenství nebo problémům s koncentrací. Měli byste sledovat všechny příznaky dohromady a při náznaku nemoci kontaktovat svého lékaře. Ten podle rozboru moči a krve pozná, co vás trápí.

Zdroj: http://mcnat125-243.med.nyu.edu/conditions/kidney-disease-in-adults/diagnosis