Videohry jsou stále dostupnější a nabízí toho více než dřív

Popularita videoher nabrala velkou intenzitu. Zpočátku se jednalo o zábavu pouze pro děti, později se staly součástí každé domácnosti. Ve většině domácností se nachází počítač, notebook nebo herní konzole. K tomu si dosaďte ještě hry dostupné na mobilních zařízeních či tabletech a ve výsledku hraje téměř každý. Dnešní hry už jsou na jiné úrovni, než bývaly dříve. Neustále se zvyšující kvalita AI a prostředí VR otevírají nové možnosti. Stejně jako jiná činnost i hraní her je velmi návykové, a pokud se nenastaví správné návyky, mohou se projevit negativní dopady.

Mohlo by vás zajímat:  Víc než obyčejná bylinka: rozmarýn nesmí chybět v jídelníčku především v zimě

Stále se rozrůstající komunita

Tím, že je hraní dostupnější a mnoho her je děláno tak, aby byly online, vznikají i rozsáhlé a větší komunity. Hráči si zde mohou najít uplatnění a nové přátele, včetně postavení. Některé komunity pořádají pravidelné srazy, kde se lidé schází, baví se a zahrají si. I zde ale hrozí nebezpečí. Hráči mají tendenci soustředit se na virtuální prostředí natolik, že snadno začnou zanedbávat povinnosti ve skutečném světě. Mohou si svým způsobem kompenzovat své postavení z reálného světa.

hands-guys-sitting-sofa-with-game-joysticks-from-view-kids-denim-longsleeves-play-videogames
Zdroj obrázku: Freepik

Koncept her

Jaké jsou nejúspěšnější online hry? Samozřejmě kompetitivní. Ať už hrajete sami za sebe, nebo v týmu, hlavním cílem je vyhrát. Svým způsobem je tento způsob zdravý, ale nesmí přerůst v nenávist a v závislost dosáhnout cíle za každou cenu. Nyní už se dá slušně přivydělat hraním některých her. Mnoho hráčů k tomu ještě streamuje, kde za to, jak vystupují a hrají, dostávají příspěvky od ostatních uživatelů.

Mohlo by vás zajímat:  Exkluzivní hry ovlivňují rivalitu mezi PC, laptopem a herními konzolemi

Dá se říci, že koncept her z příběhu a smyslu se přesunul spíše na competitive mód. V těchto hrách jsou dostupné různé balíčky a vylepšení za mikrotransakci. Asi si dokážete představit, kolik hráčů je schopno si připlatit, aby získali výhodu.

Zásady vedoucí ke zdravému hraní

Videohry si vydobyly své místo ve společnosti. Nyní se na ně pohlíží jinak než dříve. Aby ale člověk nepropadl hraní a ztrátě lidskosti, je zapotřebí dodržet určité zásady:

  • nedopusťte, aby hraní her negativně ovlivnilo vaše sociální, soukromé a pracovní povinnosti,
  • nebuďte agresivní, snažte se jednat v klidu, nikomu nevyhrožujte,
  • stanovte si maximální čas, který strávíte denně hraním her, abyste nebyli kontraproduktivní.
Zdroj: https://www.aarp.org/home-family/personal-technology/info-2021/video-games-pastimes.html