Skákání do vody a jiné aktivity během léta vyžadují dostatek opatrnosti

S nástupem teplých dnů bývá pobyt u vody nejčastějším místem, kde lidé s oblibou tráví čas. Nemáme na mysli klasický bazén, i když v něm také hrozí spousta úrazů, ale především různé přírodní nádrže, jezera nebo moře. Na co si dávat především pozor?

Skákejte jen tehdy, když je to bezpečné

I když je mnoho lidí seznámeno s možnými negativními dopady spojenými se skákáním do vody, stále se objevují případy, kdy lidé skáčou takzvaně do neznáma. Neviditelné a neznámé dno vodní plochy může skrývat mnohá nebezpečí, která mohou skončit invaliditou, či dokonce smrtí.

Mohlo by vás zajímat:  Oblíbeným pochoutkám málokdo odolá. Poškozují přitom klouby i vnitřní orgány

Následky po skoku, většinou čelním, závisí na tělesné hmotnosti a výšce, z které se skáče. Mezi nejčastější úrazy patří:

  • Zlomenina páteře – Zahrnuje bolest páteře, končetin, necitlivost a brnění po celém těle. Postižený může hýbat končetinami, ale rehabilitace páteře je dlouhým a bolestivým procesem.
  • Otřes mozku – Dochází ke svalovému napětí, omezení hybnosti končetin, naštěstí trvá jen krátce.
  • Ruptura míchy – U tohoto zranění dochází ke ztrátě citu v končetinách, podle toho, v jaké části páteře došlo k poškození. Jestli dojde k poškození krční, hrozí smrt z důvodu zastavení dechu.
Mohlo by vás zajímat:  Poslední cigárko a dost! Konec s kouřením spustí v těle lavinu pozitivních změn
Zdroj obrázku: Freepik

Pozor na přílišný rozdíl teplot

Než vlezete do vody, je potřeba mít na vědomí, že i velký rozdíl mezi teplotou vzduchu a vodou může vést ke katastrofě. Rychlý kontakt s chladnou vodou může způsobit tepelný šok. Po skoku do studené vody se cévy rychle stahují a to může narušit krevní oběh a srdeční činnosti. V nejhorším případě může nastat zástava srdce.

Reakcí na chlad se stahují svaly a člověk se nemůže zhluboka nadechnout. To způsobí mělké dýchání, které může vést k hyperventilaci. Ta způsobuje závratě a necitlivost končetin. Toto bývá častým důvodem k utonutí.

Mohlo by vás zajímat:  Cukrovka se dokáže v těle dlouho skrývat. Nebezpečné onemocnění pozná překvapivě zubař

Pozor na potápění

Stále více lidí se zkouší amatérsky potápět. Jenomže tam je potřeba myslet na zásady bezpečnosti. Bezpečné potápění lze provádět do hloubky pěti metrů. Pokud při hloubkovém potápění rychle vystoupíte, tak se mohou ucpat krevní cévy. Dochází k bolestem celého těla a může dojít k paralýze nervového systému, což často vede ke smrti.

Zdroj: https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/healthyliving/swimming-preventing-injury, https://www.sportsrec.com/7662906/the-dangers-of-jumping-into-water-from-heights, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/7265332/, https://www.heart.org/en/news/2022/12/09/youre-not-a-polar-bear-the-plunge-into-cold-water-comes-with-risks, https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/hyperventilation, https://oceantrust.org/scuba-diving-depth-for-beginners/