Poslední cigárko a dost! Konec s kouřením spustí v těle lavinu pozitivních změn

Kouření cigaret je jedna z neřestí moderní doby. Nejenže to stojí peníze, vydává to zápach, který poznamená vás i vaše okolí, ale hlavně to ničí zdraví. Zkuste se sami sebe zeptat, co pro vás cigareta znamená a jak se chováte, pokud si nemůžete zrovna zapálit v daný moment. Jestli pociťujete hořkost, vztek, tak to znamená, že nemáte tuto závislost pod kontrolou, ale o tom až někdy jindy. Teď se pojďme podívat, co se stane s vaším tělem, když vykouříte poslední cigaretu.

V dlouhodobém horizontu to pro vaše tělo znamená:

  • snížení krevního tlaku,
  • snížení rizika mrtvice a ischemické choroby srdeční,
  • snížení rizika rakoviny plic.

Některé změny se objeví už po chvíli, jiné až později a na ty se podíváme nyní.

24 až 72 hodin bez cigarety

Už po jednom dni od poslední cigarety tělo pozitivně reaguje. Zúžené cévy se vrací postupně do normálu. Klesá krevní tlak, tep i tělesná teplota, všechny hladiny se vracejí k normální hodnotě. Snížení krevního tlaku snižuje riziko srdečních onemocnění. Už po osmi hodinách hodnota oxidu uhelnatého v krvi klesá.

Mohlo by vás zajímat:  Horečka, nebo zvýšená teplota: špatné použití teploměru může ukázat úplně mylnou hodnotu

Po dvou dnech bez cigarety se receptory čichu a chuti začínají pomalu uzdravovat. Poškozené buňky se samy začínají opravovat. Pokud vydržíte už 3. den bez cigarety, tak jste přežili asi ten nejhorší abstinenční příznak, i když chuť na cigaretu může stále přetrvávat.

Zdroj obrázku: Freepik

2 týdny až 3 měsíce

Po dvou týdnech se vám zlepší dýchání, krevní oběh a váš absťák se uklidní. Po šesti týdnech se zlepší dýchání. Po čtvrt roce by vás měla opustit touha po zapálení cigarety skrz abstinenční příznaky. Vztek, úzkosti, deprese, neklid a další negativní příznaky už vás nebudou trápit. Toto období je kritické, zejména proto, že po této době si lidé myslí, že změny jsou velkolepé, a kolikrát to vzdají a opět spadnou do kouření cigaret.

6.–9. měsíc až 10 let

Během půl roku tří čtvrtin roku dorůstají řasinky v dýchacích cestách, jež jsou zodpovědné za odstraňování hlenů a nečistot. To je známka toho, že se plíce čistí a přitom sílí. Do konce prvního roku se riziko srdečního infarktu a mozkové mrtvice sníží až na polovinu.

Mohlo by vás zajímat:  Odborníci varují před osmi nejčastějšími potravinovými alergiemi

Riziko mozkové mrtvice nebo jiných nádorových onemocnění klesá až o polovinu. Dlouhodobé vyhlídky záleží na celkovém zdravotním stavu.

Zdroj: https://www.medicalnewstoday.com/articles/317956