Cukrovka se dokáže v těle dlouho skrývat. Nebezpečné onemocnění pozná překvapivě zubař

Cukrovka patří k moderním civilizačním chorobám. Jak poznáme, že ji máme? Může vám pomoci zubní lékař. Ústa totiž dokážou upozornit na možný rozvoj cukrovky. Vysokou hladinu cukru v krvi poznáte, když máte sucho v ústech, což může vést až k zánětu či infekci dásně. Jaké jsou další příznaky cukrovky, které lze poznat podle stavu úst?

Lze si všimnout ještě vedlejších příznaků, mezi které patří:

  • těžko se hojící rány v ústech,
  • porucha chuti,
  • předčasná erupce stálých zubů (u dětí).

Co se týče ústní hygieny, při tvorbě plaku může hrozit přeměna na kaz.

Sucho v ústech nebo ovocný zápach?

Sucho v ústech může značit dehydrataci, ale není tomu tak vždy. Tento příznak se totiž objevuje i u diabetu 1. typu a 2. typu. Cukrovka snižuje tok slin, což má za následek nepříjemný pocit sucha v ústech. I přes velké množství vypitých tekutin má člověk neustálou žízeň, což značí cukrovku.

Mohlo by vás zajímat:  Oblíbené kombinace na talíři jsou hazard se zdravím. Tohle dohromady nikdy nejezte
Zdroj obrázku: Freepik

A co zápach z úst? Ten si spojujeme většinou s nedávno konzumovanou potravinou, pitím či špatnou ústní hygienou. Může to být i známkou nemoci, hlavně pokud se objeví acetonový zápach podobný ovocné vůni, který trvá delší dobu, pak může jít o ketoacidózu. Hlavní příčinou je nedostatek inzulínu. Tento stav může vést ke kómatu a přímo ohrožuje lidský život. Mezi další příznaky patří polyurie, sucho v ústech, zvýšená únava, ospalost a slabost.

Plísňové infekce a problémy se zuby či dásněmi

Tělo si nedokáže poradit s infekcemi jako dříve. Neumí se bránit infekcím, protože vysoká hladina cukru v krvi znamená vysokou hladinu cukru i v potu, slinách, moči a sucho v ústech. To jsou ideální podmínky pro množení hub.

Mezi příznaky orální kandidózy patří sucho v ústech, bolest v ústech a krku, bílý povlak na jazyku, tvářích a na patře v ústech, červené skvrny na jazyku a patře, vředy v ústech, pocit pálení během konzumace jídla nebo polykání slin, hořká chuť nebo ztráta chuti.

Zdroj: https://www.mouthhealthy.org/en/az-topics/d/diabetes