Pěší turistika posílí kondičku i mozek. Pořádný výšlap prospěje víc než hodina v posilovně
Klid přírody, vítr ve vlasech a před sebou velké dobrodružství. Odborníci se shodují, že turistika má skvělý vliv pro tělo, mysl i duši. Procházka lesem při pozorování ptactva a barevného listí, za vůně stromů a zvucích tekoucího potůčku pročistí hlavu a dělá nám dobře. Další a další studie ukazují, jak pěší turistika ovlivňuje naše myšlení a zdraví.
Odpojení od technologií podporuje kreativní řešení problémů
Technologie a hluk města nás neustále rozptylují a vyrušují nás ze soustředění, což zatěžuje naše kognitivní funkce. Jen si vzpomeňte, kolikrát denně vám přijde notifikace ze sociálních sítí nebo nová zpráva a vy se podíváte do mobilu. Studie provedené v posledních deseti letech zjistili, že kreativní myšlení lze zlepšit odpojením se od technologií a propojením se s přírodou. Lidem, kteří pravidelně podnikají výlety do přírody s vypnutým telefonem, se zvyšuje schopnost řešení problémů o více než 50 %.
Řeší hyperaktivitu dětí
Porucha pozornosti s hyperaktivitou (neboli ADHD) je u dětí běžný hendikep. Obecně mají tyto děti problémy se soustředěním, jsou hyperaktivní a dlouho neudrží pozornost. Pro rodiče může být výchova dětí s ADHD celkem náročná. Naštěstí bylo zjištěno, že pravidelný pobyt v přírodě snižuje příznaky a může pomoci s nepozorností a impulzivním chováním. Možná se budete divit, ale i prostý výlet do parku, kde si dítě s poruchou pozornosti hraje, dokáže zlepšit nežádoucí příznaky ADHD.
Skvělé fyzické i mentální cvičení
Každý už alespoň jednou slyšel spojení „ve zdravém těle zdravý duch“. Pěší turistika je dobrou formou cvičení a dokáže spálit 400 až 700 kalorií za hodinu. Velkou výhodou je, že turistika minimálně zatěžuje klouby ve srovnání s jinými formami cvičení, jako je například běh. Cvičení výrazně posiluje také naše kognitivní funkce a snižuje stres, pomáhá při úzkosti, zvyšuje sebevědomí a uvolňuje do mozku endorfiny. Díky tomu se cítíme lépe a šťastní. Je až nepředstavitelné, jak turistika dokáže ovlivnit náš život a poskytnout tolik výhod.
Zdroj: https://www.outwardbound.org.hk/impact/doctors-explain-how-hiking-actually-changes-our-brains