Jóga zlepšuje flexibilitu, snižuje stres a posiluje koncentraci

Je ideální čas vydat se na cestu sebezdokonalování a pohody. Zatímco jóga byla často spojována se ženami, je nejvyšší čas, aby i muži uznali četné fyzické a duševní výhody, které s sebou cvičení jógy přináší. Pojďme se letos na podzim ponořit do důvodů, proč byste měli zvážit zařazení jógy do svého denního režimu.

Síla a flexibilita

Jóga není jen o nápadných půvabných pózách; je to celotělové cvičení, které zvyšuje sílu i flexibilitu. Muži, kteří se účastní sportovního nebo silového tréninku, mohou z jógy těžit zejména proto, že pomáhá předcházet zraněním a zlepšuje svalovou rovnováhu. Pózy jako Downward Dog, Warrior a Plank vytvářejí silný core, nohy a horní část těla a zároveň zvyšují flexibilitu.

Mohlo by vás zajímat:  Tipy, jak si udržet kondici i na podzim a vytvořit si fitness rutinu

Snížení stresu

Podzimní období s sebou často přináší pocit tísně a stresu, blížící se období dovolených a povinnosti na konci roku. Jóga nabízí vynikající únik z těchto tlaků. Techniky hlubokého dýchání a všímavosti používané v józe pomáhají snižovat hladinu stresu snížením produkce stresového hormonu kortizolu. Pravidelným cvičením jógy se můžete vybavit nástroji pro zvládání stresu a udržení duševní čistoty po celou sezónu.

man-doing-yoga-exercises-indoors
Zdroj obrázku: Freepik

Vylepšené držení těla

Dlouhodobé sezení u stolu nebo řízení může vést ke špatnému držení těla, což může časem vyústit v chronické bolesti zad a nepohodlí. Jóga podporuje povědomí o vyrovnání těla a pomáhá napravit posturální problémy. Posiluje svaly podporující páteř, ramena a krk, což vede k lepšímu držení těla a snížení bolesti.

Mohlo by vás zajímat:  Obyčejná chůze jako sport: během jedné hodiny můžete spálit až 400 kalorií

Vylepšené soustředění

Podzim často znamená návrat do práce nebo školní rutiny, vyžadující zvýšenou koncentraci a produktivitu. Důraz jógy na všímavost a meditaci může zvýšit duševní jasnost, zlepšit koncentraci a zlepšit schopnosti rozhodování. Muži, kteří cvičí jógu, mohou být lépe vybaveni k tomu, aby čelili výzvám svých každodenních povinností.

Lepší spánek

Přechod z dlouhých, slunečných letních dnů na kratší, temnější noci může narušit spánkový režim. Jóga může být mocným nástrojem v boji proti nespavosti nebo neklidnému spánku. Relaxační techniky, jako je Corpse Pose (Savasana) a řízená dechová cvičení, vám mohou pomoci dosáhnout hlubšího a klidnějšího nočního spánku.

Zdroj: https://www.hopkinsmedicine.org/health/wellness-and-prevention/9-benefits-of-yoga