Zvyšují násilné počítačové hry agresivní chování u dětí?

Snad všichni jsme slyšeli tvrzení, že počítačové hry způsobují násilí u mladistvých a vedou k velmi agresivnímu chování. V této oblasti vzniklo již mnoho vědeckých výzkumů, ale vznikají neustále další, které se zabývají touto problematikou. Poslední výzkum ukázal, že počítačové hry a násilí jsou dvě nesouvisející oblasti.

Zajímavý výzkum

Na problematiku násilných počítačových her se lze dívat z mnoha úhlů pohledu. Jedna britská výzkumnice jménem Agne Suziedelyte se rozhodla analyzovat, jak zveřejnění nových násilných videoher ve Spojených státech ovlivňuje agresivní chování dospívajících jedinců. Její studie se zaměřila na skupinu chlapců ve věku od 8 do 18 let, protože právě tato věková kategorie je považována za nejcitlivější v této oblasti.

Mohlo by vás zajímat:  Chování ovlivňuje naše vztahy. Díky pár změnám nás budou mít lidé raději

Výsledky vás možná překvapí, ale výzkumnice nenašla žádné důkazy o tom, že by po uvedení nové násilné hry vzrostlo hlášené násilí vůči jiným lidem ze strany dětí. Na základě těchto výsledků Britové zpochybňují pravidla o omezení prodeje těchto videoher nezletilým do 18 let. Tento výzkum představil nečekané závěry, protože po mnoho let lidé mysleli, že násilné videohry působí vyšší násilí a vzrůstající agresivitu u dětí a mládeže.

Hry nejsou jediné zlo

Ukazuje se, že odstranění tohoto druhu zábavy není lék na všechno zlo na světě. Někteří ultrakonzervativní jedinci si myslí, že zákaz prodeje těchto her vyřeší násilí u dětí. Bohužel to není jediný zdroj násilí, kterému naše děti vystavujeme. Neustále vidí filmy v televizi nebo videa na YouTube, které jsou plné násilí a agresivního chování.

Mohlo by vás zajímat:  Blízkost a intimita jsou základem spokojeného manželství

Všichni rodiče by museli své děti před těmito zdroji chránit, což se zajisté nestane. Akční filmy jsou plné střílení a bojů. Navíc se v dnešní době i dvouleté děti dívají na YouTube videa s tématikou, která pro jejich věk zaručeně není vhodná. To ovšem není věcí vlády a zákazů prodeje, ale výchovy jejich rodičů. Pokud chceme snížit agresivní chování u dětí, měli bychom se v první řadě zamyslet nad vlastním přístupem k jejich výchově.

Zdroj: https://www.verywellfamily.com/aggressive-behavior-and-video-games-1094980