Závislosti na drogách si nemusejí všimnout ani nejbližší. Tyto příznaky prozradí každého narkomana

Hodně lidi okolo nás požilo nebo užívá drogy, aniž bychom si toho všimli. Ne vždy se musí chovat excentricky nebo vybočovat z nějaké normy víc, než je běžné chování. Proč je lidé užívají? Aby se uvolnili, pobavili nebo se zbavili potíží. Někdy se ale může stát, že kontakt s drogami může skončit katastrofálně, proto je důležité včas poznat, jestli někdo nespadl do závislosti. V článku si rozebereme, jak se chová člověk pod vlivem určité drogy.

Nejvíce užívanými drogami jsou:

  • marihuana,
  • opioidy (heroin, kokain, opium a morfin),
  • amfetamin a jeho derivát metamfetamin,
  • extáze – MDMA.

I když se chová člověk jinak po užití specifické drogy, některé rysy bývají stejné, jako jiná doba usínání, větší agresivita, utrácení více peněz, ospalost, apatie a větší rozpačitost. Mezi mládeží se používají psychoaktivní látky.

Typické chování po užití marihuany a amfetaminu

Marihuana je ve společnosti využívána hojně. Má různé názvy podle odrůd a pro její aplikaci se používá skleněná tuba nebo papírky. Mezi fyzické příznaky patří zvětšené zorničky se špatnou reakcí na světlo, hyperémie spojivek, záchvaty obžerství, časté záchvaty smíchu a potíže s koncentrací. U závislých lidí se může objevit psychóza, halucinace, záchvaty agrese i ztráta kontaktu s okolím.

Mohlo by vás zajímat:  Utrácet za prášky na spaní je zbytečné. Pomohou prostředky, které navodí spánek přirozeně

Amfetamin (feta či speed) se prodává jako bílý prášek, jenž se aplikuje pomocí šňupání, rozpuštění v nápojích nebo potírání ústní sliznice. Mezi typické příznaky patří rozšířené zornice, ztráta váhy, velká upovídanost, mírně vyboulené oči a nespavost. Dlouhodobé užívání má za následky deprese, záchvaty agrese, krvácení z nosu, synkopu a chronické úzkosti.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak poznáte člověka na opiátech či halucinogenech

Uživatelé heroinu či dalších opiátů cítí blaho, zúžení zornic, lenost a ospalost, zvracení a snížení úzkosti. Dlouhodobé negativní účinky se projevují ve formě bledé pokožky, poklesu síly a ambicí, úzkosti, hnisavého ekzému a zánětů povrchních žil. Opiáty se užívají nitrožilně.

Mezi halucinogeny patří halucinogenní houby nebo LSD. Tyto drogy jsou užívány především za účelem vyvolání cesty za hranice vědomí. Mezi základní fyzické příznaky patří narušení vnímání reality, přecitlivělost, halucinace, únava a rozšířené zornice. Tyto výlety mohou způsobit slintání, děsivé představy, zrychlený tep, hlavně pokud jsou užívány dlouhodobě.

Kokain, droga bohatých

Kokain byl dříve označován, jako droga bohatých, a to především kvůli ceně. Dnes získává na větší popularitě a aplikuje se šňupáním nosem. Mezi typické příznaky patří upovídanost, hyperaktivita, zvýšený sexuální apetit a rozšířené zornice. Dlouhodobí uživatelé pociťují velmi vysokou míru mánie, bludů a úzkosti.

Mohlo by vás zajímat:  Plýtvání jídlem je alarmující a úplně zbytečné. Několik zásad uleví peněžence i přírodě

Pokud máte podezření, že někdo z vašeho okolí, na kom vám záleží, spadá do jedné ze skupin, zkuste mu pomoci. Za každou aplikací se skrývá nějaký problém, který lze vyřešit, a pokud ne, vyhledejte odbornou pomoc a nezapomeňte podporovat člověka, že to zvládne, stojí to za to.

Zdroj: https://www.therecoveryvillage.com/drug-addiction/signs-drug-addiction/