Nakopnout tělo energií dokáže nejen káva. Jiné nápoje budou působit déle

Lidé využívají stimulanty po celá staletí a někdy máme před sebou spoustu práce a potřebujeme pomoc se soustředěním a nabudit mysl. Každý člověk na světě už ví, že kofein v šálku kávy dokáže dodat dostatek energie. Káva však nemusí být jedinou volbou, jak získat energii. Máme i další návrhy.

Šálek kávy

Na kávu, jako na nejrozšířenější stimulant světa, se lidé dívají různě. Jedni si kávu nemohou vynachválit a druzí ji nazývají „zloděj energie“. Káva totiž působí velmi rychle a účinek stimulace je na nejvyšší hodnotě do pár desítek minut. Jenže stejně rychle účinek stimulace opadá. Dospělý člověk by neměl pít více než 3–4 šálky kávy denně, protože pak může mít negativní vliv na celý organismus. Nedoporučuje se také pít kávu po 17. hodině, jelikož může kofein narušit přirozený spánkový rytmus.

Na druhou stanu káva obsahuje řadu nutričních, léčivých látek a vysoký obsah antioxidantů. Obsah zdravotně prospěšných látek závisí na kvalitě a druhu kávy. V ideálním případě by měla být káva namleta těsně před samotným vařením. Granulovaná instantní káva je pouze chemická náhražka a s přírodní kávou nemá mnoho společného.

Mohlo by vás zajímat:  Ježdění na kole do práce prodlouží život i o několik let
Zdroj obrázku: Freepik

Zelený čaj

Zelený čaj je skvělou alternativou ke kávě a poskytuje jemný povzbuzující účinek. Po ránu pomůže s probuzením a hydratací organismu. Obsahuje spoustu antioxidantů a bojuje proti stárnutí. Během diety pomáhá v boji s kily navíc a i bez cvičení pomáhá s redukcí hmotnosti tuků. Má navíc pozitivní vliv na imunitu a působí protizánětlivě.

Yerba maté

Maté je odvar připravovaný z listů cesmíny paraguayské a chutí připomíná zelený čaj. Lze pít teplý i studený a oproti kávě má mnoho nesporných výhod. Nástup účinků je pomalejší, ale dlouhotrvající. Z toho důvodu nezpůsobuje návaly a poklesy energie jako šálek kávy. Navíc obsahuje mnoho vitamínů a minerálů. Yerba maté je vhodný nápoj k popíjení po ránu a v odpoledních hodinách. Večer se pije pouze tehdy, pokud je třeba být bdělý a pozorný. Nápoj je oblíbený mezi studenty při přípravě na zkoušky, ale nevyhýbají se mu ani sportovci.

Zdroj: https://www.medicalnewstoday.com/articles/natural-energy-drinks