Zapomeňte na kapra. Na tresce si pochutná i největší odpůrce ryb, v nutričních hodnotách je bezkonkurenční
Konzumace smaženého kapra bývá pro mnohé strávníky doslova mučivá. Kapří řízky, hranolky nebo podkovy odmítají děti, často také dospělí, protože chuť masa bývá cítit rybinou, někdy dokonce blátem. Přesvědčit rodinu k větší konzumaci rybího masa je pak složité, ale rozhodně ne nemožné. Existuje totiž ryba, která má delikátní a jemnou chuť, přitom obsahuje celou řadu zdraví prospěšných látek. Řeč je o tresce, která je oblíbená na celém evropském kontinentu.
„Fish and chips“ i „baccala in caseruola“
Treska obecná patří mezi mořské ryby, které se vyskytují v chladnějších vodách v severních oblastech Atlantického oceánu. Žije v hejnech a přirozeně se může dožít až šedesáti let a dorůstat až do délky dvou metrů s hmotností přes devadesát kilogramů. Běžně se loví tresky s váhou asi deseti až patnácti kilogramů, přičemž následně míří ryby na stoly evropských strávníků. Treska je oblíbená ve Velké Británii, kde se podává jako „fish and chips“, ale nepohrdnou jí ani v Itálii, kde se zase připravuje v hrnci jako „baccala in caseruola“ s rajčaty, kapary a černými olivami.
Tradice už z dob Vikingů
O tom, že se jedná o zdravou rybu, měli povědomí už Vikingové, kteří konzumovali během svých plaveb sušené tresky oplývající zásobou bílkovin. Právě bílkoviny jsou důvodem, proč sáhnout po tresce i dnes. Na sto gramů masa obsahuje přes 18 gramů bílkovin. Navíc tento druh ryby netrpí na kontaminaci toxickými látkami z mořské vody a maso neobsahuje nebezpečnou rtuť. Pro tyto důvody se doporučuje treska též dětem, seniorům nebo těhotným ženám, které mohou konzumací této ryby doplnit potřebné živiny.
Ryba s výtečnou chutí a plná živin
Příjemně chutná, k tomu obsahuje poměrně málo kostí, které se snadno odstraňují. Filety jsou pak jedinečným zdrojem zmíněných bílkovin. Treska je libová a nízkokalorická, současně obsahuje esenciální mastné kyseliny, jako jsou omega-3, ale též endogenní aminokyseliny, které tělo potřebuje ke svému fungování, ale neumí si je vyrobit. Tresčí maso je přírodním zdrojem vitamínů A, B12 a D3, taktéž selenu a fosforu, což jsou prvky, které potřebují děti ke svému rozvoji a dospělí zase pro snížení rizika onemocnění svalů a kostí a pro posílení imunity.
Zdroj: https://safebeat.org/cardiac/heart_health/is_cod_healthy_the_health_benefits_and_side_effects/