Bez muškátů by byl balkon smutný. Díky jednoduchému namnožení bude obsypaný květy

Podzim je ideální čas pro pěstování muškátů. Je to svěží a dlouhokvetoucí květina, která nejvíce vyniká na balkonech a terasách. Pokud provedeme rozmnožení této rostliny ještě před prvním mrazem, budou nové květy na jaře bujné a krásně pokvetou. Podívejte se, jak provádět množení pelargonie a na co se zaměřit během celého procesu.

Pelargonie – co je to za rostlinu?

Název květu pochází z řeckého slova pelargos pro čápa a odkazuje na plody, které se podobají tvaru čapího zobáku. Zajímavostí je, že květy pelargonie nevydávají vůni samy, protože vůně vychází z celé této rostliny. Pelargonie je rostlina, která má ráda slunečné místo, ale i částečný stín. Půda, ve které by měla být vysazena, by měla být neutrální. Doba květu muškátů je od května do prvního mrazu, kdy v důsledku mrazu květy zemřou.

Mohlo by vás zajímat:  Dostat žvýkačku z vlasů, oblečení nebo bot lze několika způsoby

Kdy provádět rozmnožování pelargonie?

Sazenice se sázejí dvakrát do roka. První okamžik pro přípravu sazenic je období od poloviny února do poloviny března. Dalším vhodným časem je začátek podzimu. V zásadě na to máme čas, dokud teplota venku neklesne pod 10 stupňů Celsia. Je důležité to udělat před začátkem zimy, díky čemuž budou mít řízky čas zakořenit před mrazem. To je důležité, protože rostlina potřebuje asi 3 týdny k vytvoření kořenového systému.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak se postarat o muškáty na podzim?

Na podzim se postarat o muškáty není nic složitého a umožňuje nám získat volné sazenice rostliny, které nás potěší krásnými květy již v příští sezóně. Zde je návod, jak to provést krok za krokem:

  • Začněte s výběrem rostlin. Vyberte si ty, které jsou zdravé a asi 10 cm dlouhé.
  • Odřízněte výhonek rychlým pohybem ostrým nožem. Při prořezávání rostliny věnujte pozornost tomu, aby odříznutá sazenice pelargonie měla asi čtyři vrstvy listů.
  • Pak vyčistěte sazenice, jemně odlupujte květy, pupeny a spodní listy.
  • Vytvořte díru v květináči naplněném zeminou.
  • Do jamky vložte sazenice. Umístěte je do takové hloubky, aby se rostlina nedotýkala dna květináče.
  • Po umístění rostliny jemně zatlačte na zem kolem vložené sazenice.
  • Pak poprvé zalévejte sazenice. Pelargonie jsou vděčné za neustálý přístup k vodě, ale nemají rády příliš hojné, jednorázové zalévání.
  • Sazenice můžete umístit venku, pokud je teplota stále nad 10 stupňů Celsia. Nicméně pokud je nižší, pak by muškáty měly být na parapetu doma.
  • V okamžiku, kdy si všimnete, že sazenice roste a stoupá stále více nahoru, ořízněte její vrchol. Díky tomu se muškáty budou lépe množit.
Zdroj: https://empressofdirt.net/grow-geranium-cuttings/