Volné vztahy mohou být šťastnější než přísné soužití dvou lidí. Mají však důležitou podmínku

V moderní společnosti je otevřený vztah stále považován za kontroverzní. Již kvůli vnuceným normám tradičního manželství a vztahů nepřijímáme možnost hledat sexuální styk mimo trvalý vztah či manželství. Někteří odborníci na vztahy však tvrdí, že polyamorní vztah může fungovat stejně jako klasický monogamní vztah s partnerem.

Je monogamie recept na šťastný vztah?

Monogamie je typ vztahu postavený na základě citového naplnění. Nejedná se pouze o volbu, ale také o dohodu mezi lidmi, kteří chtějí budovat společnou budoucnost, založit rodinu, postavit dům. Nicméně pokud jsou lidé v monogamním vztahu nespokojení, často se uchylují ke zradě druhého a lžím. V každém případě je podvádění partnera nemorální a rozhodnutí podvádět přichází s přesvědčením, že jako norma je přijímán pouze vztah s jednou osobou.

Zdroj obrázku: Freepik

Co je otevřený vztah?

Otevřeným vztahem je takový vztah, kde si partneři vzájemně nezaručují exkluzivitu. Žijí spolu, případně mohou být i manželé, ale mohou si najít i jiné sexuální partnery. Odborníci na vztahy říkají, že polyamorní vztah může být zdravý stejně jako klasický vztah, pokud s tím všichni zúčastnění souhlasí. Partneři by se tedy měli společně rozhodnout, na jakých principech by měl jejich vztah fungovat. Romantická vize vztahu, ve kterém je na celý život partner věrný pouze jedné osobě, může vyvolat velké napětí. Stojí tedy za zvážení, zda se partneři chtějí řídit obrazem romantické lásky, nebo hledat vztah, ve kterém se budou všichni cítit dobře a pohodlně.

Mohlo by vás zajímat:  Stále více vztahů se rozpadá. Většina partnerů spolu vůbec neumí komunikovat

Základem všeho je upřímnost a komunikace

Ve Spojených státech amerických výzkum ukázal, že až pět procent lidí žije v polyamorním vztahu. Takové vztahy jsou často brány jako experiment k překonání rutiny ve vztahu monogamním. Může to být však také způsob, jak vést láskyplný život. V každém případě je nutná upřímnost a komunikace s partnerem. Každý se v průběhu času mění a vyvíjí a uvědomuje si, jak věci okolo nás ovlivňují podobu našeho života.

Zdroj: https://psychcentral.com/health/polyamorous-relationship