Většina lidí ho považuje za zbytečný plevel. Vlaštovičník přitom patří mezi nejcennější léčivky

S kožními problémy si nejlépe poradí přírodní produkty. Mast z vlaštovičníku má čisticí a antibakteriální účinky. Často se doporučuje v boji s lupénkou či akné. Velikým plusem je, že si danou mast můžete vyrobit sami v pohodlí domova. Jaké má účinky na pokožku? To vše se dozvíte uvnitř článku.

Vlaštovičník je vytrvalá rostlina dosahující půlmetrové výšky. Lodyha je charakteristicky chlupatá a větvená. Listy jsou velké a ve stínu světle zelené. Květy charakteristicky žluté a malé, zatímco plody připomínají lusky. Roste v blízkosti břehů vody a lesů. Vrchol sklizně se odhaduje na přelom květen–červen.

Pomáhá v boji s lupénkou či akné

Mastička z vlaštovičníku obsahuje alkaloidy, které mají antibakteriální vlastnosti a pomáhají k regeneraci postižené pokožky. Pokožce ulevuje a brání svědění. Jako bonus ještě pokožku hydratuje.

Vlaštovičník pomáhá v boji s akné, a to kvůli svým antiseptickým vlastnostem. Reguluje práci mazových žláz a právě nadměrné množství kožního mazu přispívá k ucpávání pórů a vzniku černých teček.

Mohlo by vás zajímat:  Okořeňte si život: tahle trojka podpoří metabolismus a udrží tělo fit až do vysokého věku
Zdroj obrázku: Freepik

Máte bradavice? Vyzkoušejte vlaštovičník…

Každý, kdo má bradavice, ví, že se jedná o choulostivou záležitost. Vlaštovičník má silný virucidní účinek, takže je ideální volbou pro boj s bradavicemi. Enzymy v rostlině odstraňují odumřelé kožní buňky a regenerují je. Malé množství vlaštovičníku naneste na postižené místo a jemně vmasírujte. Dejte pozor na ústa a okolí očí.

Jak připravit mastičku z vlaštovičníku?

Vše, co je potřeba pro přípravu, je:

  • 400 g husího sádla,
  • 2 velké hrsti vlaštovičníku,
  • 50 g lihoviny.

Vlaštovičník nakrájejte nadrobno a rozpusťte sádlo v hlubokém hrnci. Odstavte misku z ohně a přidejte do ní bylinky, důkladně rozmíchejte. Po vychladnutí vraťte zpátky na plotnu a na středním plameni promíchejte. Přidejte lihovinu a opět míchejte. Nakonec přeceďte přes sítko do sklenice a nechte v lednici. Směs používejte ráno a večer.

Zdroj: https://www.rxlist.com/greater_celandine/supplements.htm