Jak odstranit posypovou sůl z obuvi?

Máte nové kožené nebo semišové boty, ale bohužel jste se zrovna procházeli v době, kdy je venku sníh a máte na obuvi posypovou sůl nebo jiné nečistoty? Nemusíte zoufat, protože skvrny od soli nebo bahna se dají snadno odstranit. Mnohdy k tomu ani nebudete potřebovat drahé prostředky, protože si poradíte sami doma.

Jak předejít tomu, že na botách bude ulpívat sůl?

Jestli chcete předejít problémům se skvrnami, bude nejlepší se o boty postarat ještě předtím, než je obujete a vyjdete ven. K tomu vám může pomoci například kvalitní impregnace. Můžete si ji koupit společně s obuví, kterou vám prodají v obchodě. Kožené boty impregnaci potřebují, protože jinak mohou popraskat a čištění bude o to složitější.

Zabráníte tím provlhnutí obuvi a zároveň zajistíte, že na ni nebude ulpívat sůl nebo jiné nečistoty. Snadno je pak také odstraníte. Boty ošetřujte pravidelně jednou za měsíc, v zimních měsících můžete i častěji. Lidé hodně využívají jako impregnaci také vazelínu nebo jiný mastný krém. Vhodné je například vepřové sádlo, ale nesmí být solené.

Mohlo by vás zajímat:  Vatová tyčinka je pro uši hotová pohroma. Zachraňte svůj sluch šetrnějšími metodami

Jak vyčistit boty od posypové soli?

Na čištění obuvi si můžete koupit speciální prostředky v obchodě, které jsou sice účinné, ale také dražší. Nebo můžete použít domácí metody, které jsou levné, nezatěžují životní prostředí a mnohdy jsou účinnější než ty kupované. Můžete použít například rozkrojenou cibuli. Otřete do lesku a poté hadříkem boty vysušte. Použít můžete také roztok vody a octa. Po zaschnutí vyleštěte a uvidíte, že vaše boty budou zářit jako nové.

Sušení bot je také velmi důležité. Můžete je nechat volně uschnout, vyplnit je novinami nebo rýží, která absorbuje vlhkost. Důležité je nechat boty proschnout po každém nošení, aby se v nich netvořily plísně. U semišových bot budou kroky čištění a sušení podobné, ale semiš je citlivější materiál, který může na některé prostředky reagovat jinak.

Zdroj: https://www.thespruce.com/remove-salt-stains-from-shoes-clothes-2147178