Umělá inteligence dokáže diagnostikovat duševní poruchu i riziko předčasné smrti. Stačí jí analýza hlasu a obličeje

Ačkoliv se to zdá jako fikce, opravdu lze poznat, zda jsme nemocní, podle reakce našeho těla. Příznaky můžeme zpozorovat na obličeji, rukách, nohách, kůži, očích, vlasech, stisku ruky nebo síle stisku ruky. Umělá inteligence může pomoci rozeznat chorobu, ale někdy stačí i základní nástroje s pečlivým vyšetřením pacienta.

Vyšetření pacienta je jednou z nejstarších metod medicíny. Pokud nastane změna, tak erudovaný lékař si všimne změny a možných potíží, se kterými ví, jak pracovat dále, aby se eliminovaly.

Diagnostika na základě hlasu

Podle diagnostiky umělé inteligence lze určit ischemické srdeční choroby na základě analýzy hlasu pacienta. Ve studii, které se účastnila více než stovka dobrovolníků, určitá kvalita hlasu znamenala 2–3× vyšší riziko poruchy. Počet účastníků nebyl ovšem tak početný a už vůbec se nejedná o nahrazení klasické odborné zdravotnické péče. Jde spíše o zlepšení podmínek a do budoucna o lepší práci a zachycení nemocí.

Na základě hlasu lze diagnostikovat i duševní poruchy. Inteligentní program dobrovolníky se schizofrenii, bipolární poruchou a těžkou depresí analyzoval, a to na základě odpovědí a tónu, který se různě měnil. Podle těchto informací šlo lépe posoudit jejich duševní stav.

Mohlo by vás zajímat:  Chuti na sladké mnoho chlapů neodolá. Když se dostaví, sáhněte pro zdravé alternativy. Pomohou i zhubnout
Zdroj obrázku: Freepik

Co říkají oči nebo obličej?

Kromě poslechu hlasu lze diagnostikovat nemoci i vizuálně. To platí v případě očí. Snímky sítnice mohou ukázat riziko kardiovaskulárních onemocnění a také úmrtí. Po rozboru 90 tisíc fundus fotografií skoro 50 tisíc lidí se umělá inteligence naučila určovat celkové riziko úmrtí člověka porovnáním biologického věku sítnice s věkem člověka. Čím větší rozdíl, tím větší bylo riziko úmrtí.

I když je to zatím fikce, v blízké budoucnosti bude možnost zjistit podle rozboru obličeje určité parametry, mezi které patří:

  • procento tělesného tuku,
  • BMI,
  • krevní tlak.

Co se týče síly stisku ruky, i podle toho jde zjistit, že čím silnější stisk, tím menší riziko onemocnění.

Zdroj: https://www.forbes.com/sites/ganeskesari/2021/05/24/ai-can-now-detect-depression-from-just-your-voice/