Tři jednoduché testy prozradí, že je tělo dehydratované a potřebuje doplnit tekutiny

Pravidelný přísun tekutin a elektrolytů je pro fungování lidského těla nezbytný. V případě dehydratace se můžete potýkat s bolestí hlavy, únavou a špatnou náladou. Zda pijete dostatek tekutin, lze rychle zjistit pomocí několika jednoduchých testů. Pojďme se na ně podívat.

Test číslo jedna – hodnocení moči

Existuje hned několik způsobů, jak zjistit, zda dodržujete pitný režim a tělu neschází voda. První a nejspolehlivější metodou je posouzení barvy a vůně vaší moči. U člověka s dostatečnou hydratací bude mít moč maximálně mírně nažloutlou barvu a měla by být téměř bez zápachu. Zatímco u člověka, který nedodržuje dostatečný přísun tekutin, bude mít moč tmavě žlutou, až oranžovou barvu. Jelikož obsahuje vyšší koncentraci různých složek moči, bude mít také intenzivní vůni. To naznačuje nutnost doplnění tekutin.

Zdroj obrázku: Freepik

Druhá metoda – kožní turgor test

Druhou možností je takzvaný kožní turgor test, který zkoumá elasticitu kůže. Palcem a ukazováčkem uchopte kůži na hřbetu ruky a několik vteřin ji držte. Následně pusťte a sledujte, jak rychle se kůže vrátí do původního stavu. Jestliže se kůže vrátí ihned, můžete říci, že jste dostatečně hydratováni. Pokud však návrat do původního stavu poněkud trvá, potřebujete doplnit elektrolyty. Je nutné ještě říci, že se tento test nepovažuje za příliš přesný, protože kůže s věkem ztrácí pružnost a výsledky experimentu mohou být zkreslené.

Mohlo by vás zajímat:  Parkování auta v obýváku má svá specifika

Metoda číslo tři – test nehtů

Třetí a poslední metoda je stejně jednoduchá jako kožní test. Bohužel však není příliš známá. Jedná se o test kapilární recidivy. Vezměte do ruky nějaký úzký kovový předmět (hřebík, nůžky) a lehce s ním zatlačte na nehet, dokud nezbělá. Následně povolte a sledujte, jak rychle nehtové lůžko získá zpět původní barvu. Jestliže to trvá déle než dvě vteřiny, s největší pravděpodobností jste dehydratovaní.

Zdroj: https://www.ndtv.com/health/are-you-drinking-enough-water-this-quick-dehydration-test-can-help-you-find-out-2453914