Trému a nejistotu stranou. Mluvený projev jde zvládnout v klidu, hlavní je důkladná příprava

Podle amerického výzkumu se až 73 procent lidí bojí vystupování na veřejnosti. Patříte i vy mezi ty, kterým mluvení před spoustou lidí nedělá dobře, nebo vás dokonce děsí? Existuje několik rad, které by vám s výstupem mohly pomoci.

Než budete vystupovat, nahrajte se

Předtím, než se bude vaše velká chvíle konat, si jednoduše vyzkoušejte svou řeč nanečisto a nahrajte se u toho. Po dokončení si tento záznam přehrajte a možná budete překvapeni, co vše uslyšíte. Určitě získáte podněty, které se vám nebudou líbit, a můžete na nich zapracovat. Pokud příliš opakujete slova nebo někdy vaše řeč nedává smysl, takhle se to dozvíte opravdu nejlépe a hlavně vás u toho nikdo nenachytá!

Mohlo by vás zajímat:  Brouzdání internetem opravdový odpočinek nepřinese. Do pohody hodí jiné činnosti

Zkuste připojit vizualizaci

Pokud si k vaší řeči připravíte i nějakou vizualizaci, pak si můžete být jisti, že je to takový malý nástroj k úspěchu. Jednak se cítíte klidnější, když zraky všech nepadají na vás, ale na připravenou scénu, a jednak alespoň malou část posluchačů zabavíte tím, že mohou sledovat to, o čem mluvíte.

Zdroj obrázku: Freepik

Zjistěte si něco o Monroeově motivované sekvenci

Jedná se o osvědčenou strukturu toho, jak by vaše řeč měla vypadat. Má pět kroků a ty byste měli do tvorby svého projevu zahrnout.

  • Pozornost – Připravte si zajímavý úvod, protože když dostanete posluchače na svou stranu hned od začátku, všechno půjde lépe.
  • Potřeba – Zvýrazněte potřebu vyřešení problému a upozorněte na něj.
  • Spokojenost – Nechte lidi před vámi představit si, jak by vše mělo vypadat, a vysvětlete jim řešený problém.
  • Vizualizace – Pomůže, když lidem kromě svých slov ukážete i vizuálně, o čem mluvíte.
  • Výzva k akci – Nakonec vyzvěte své posluchače k tomu, aby něco udělali. Samozřejmě v závislosti na vaší řeči.
Mohlo by vás zajímat:  K menšímu plýtvání jídlem může přispět každý

Teď byste měli být alespoň minimálně připraveni na svůj výstup před lidmi a věříme, že vám zmíněné rady pomohou v tom, aby vše vyšlo co nejlépe.

Zdroj: https://www.bestcolleges.com/blog/how-to-improve-public-speaking-skills/