Dobře zvolené osvětlení dodá domovu teplo a energii
Chladné období roku znamená krátké dny s brzkým stmíváním a pozdním rozedníváním. I když se s blížím jarem už situace pomalu lepší a dny se prodlužují, stále trpíte nedostatkem přirozeného světla. Sluníčka je pomálu, proto je důležité, abyste svůj domov dostatečně osvětlili.
Hledejte vlastní zdroje
V době, kdy je přirozeného slunečního světla poskrovnu, lidský organismus produkuje větší množství spánkového hormonu melatoninu. V důsledku toho se během zimy často cítíte ospalí. Proto může přicházet v zimě splín, smutek nebo dokonce i deprese. Co s tím? Když nemáte dostatek slunečního světla, které se nyní pohybuje nízko nad obzorem a jeho paprsky jenom velmi obtížně prorážejí vrstvu atmosféru, musíte si opatřit světlo z vlastních zdrojů.
Musíte nahradit sluneční svit
Domácnost si během zimy dostatečně osvětlete. Věnujte pozornost výběru vhodných světelných zdrojů, které měly svým spektrem co nejvíce nahradit přirozené složení světla, tedy podobat se slunečnímu svitu. Pátrejte po zářivkách a žárovkách, které obsahují rovnoměrně všechny složky světelného spektra. Co byste si tedy měli v obchodě koupit? Na obalech žárovek a zářivek bývá uveden index podání barev, a to pod zkratkami Ra nebo CRI. Právě tato hodnota určuje, do jaké míry se spektrum, vyzařované tímto zdrojem, podobá tomu slunečnímu. Neberte ty, které mají nižší hodnotu než 80.
Do ložnice patří žlutá
Dalším podstatným údajem při výběru světelného zdroje je teplota chromatičnosti, zkráceně Tc, která vám napoví, o jak barevný tón světla jde. Udává se v Kelvinech. Ideální bývají hodnoty pohybující se v rozmezí 2700-3000 K, v těchto případech jde o teplé světlo, tónované spíše do žluta. Zatímco v pracovních prostorách můžete mít chladnější osvětlení až o hodnotách 5000 K, v obývacím pokoji a zejména v ložnici byste měli dát přednost teplému světlu, které je pohlazením pro duši.
Zdroj: https://bellavieinteriors.com/warm-your-house-with-lighting-7-tips-for-adding-warmth-to-a-room/