Domácnost je plná žroutů elektřiny. Při ročním vyúčtování se pak nestačíme divit

Víte, jaká zařízení se vyplatí vypínat, protože spotřebují určité množství energie, které pak budete muset zaplatit? V dnešní době se vyplatí počítat, protože existují spotřebiče nebo zařízení, které berou energii i v případě, že je máte vypnuté a jsou jen v zásuvce. Především v kuchyni se většina spotřebičů nevytahuje, a energie se tak mohou hodně prodražit. Jaká zařízení jsou v tomto ohledu nejdražší?

Chcete uspořit nějaké peníze? Spočítejte si, kolik stojí spotřebiče

Pokud budete kupovat nový spotřebič, rozhodně se vyplatí koukat na jeho spotřebu. Tu poznáte podle energetického štítku, který najdete přímo na něm. Nejvíce úsporná jsou zařízení, u kterých najdete označení A. Sice je to vyšší investice do začátku, ale za několik let poznáte, že jste s koupí udělali dobře.

Mohlo by vás zajímat:  Kývání autem ze strany na stranu palivo neušetří, efektivnější je úsporná jízda

Takové spotřebiče mají nižší spotřebu energie a jsou ekonomičtější. Proto si lidé kupují právě takové. A jaké spotřebiče toho nejvíce „sežerou“? Patří sem indukční varná deska, poté trouba a nesmíme opomenout ani lednici, kterou během celého roku nevypojíme z elektřiny. Rychlovarnou konvici můžete za zásuvky vypojit, ale většinou to nikdo nedělá, stejně jako u myčky nádobí nebo mikrovlnné trouby.

Zdroj obrázku: Freepik

Spotřebu si snadno spočítáte

Pokud chcete vypočítat, kolik vás bude stát například celá kuchyně zapojená do elektřiny, můžete si to snadno spočítat. Na každém zařízení totiž najdete štítek, na kterém bude uvedeno, kolik elektřiny spotřebuje. Poté už stačí vydělit počtem hodin a dny, které bude spotřebič zapojený. U těch, které ani nevyndáváte ze zásuvky, to bude velmi jednoduché.

Mohlo by vás zajímat:  Zkoušíme základní metody údržby zahrady aneb jak připravit trávník na zimu

Nejlepší je kupovat spotřebiče, které toho tolik nespotřebují. Některá zařízení dokonce můžete přepnout do pohotovostního režimu, ve kterém sice nejsou vypnutá, ale zároveň nepřijímají plnou dávku energie. V nejlepším případě je ale dobré zařízení vypínat a vypojit ze zásuvky, protože pak máte jistotu, že neberou energii žádnou.

Zdroj: https://energysavingtrust.org.uk/top-five-energy-consuming-home-appliances/