Vánoční pochoutky a hodování dávají tělu zabrat

Vánoční období je plné kulinářských pokušení. Může se nám zdát, že jednorázové hříchy by neměly mít vážné zdravotní následky, ale i jediná konzumace konkrétních jídel a nápojů může způsobit kolísání tlaku. U svátečního stolu si dávejte pozor na tyto nástrahy.

Smažené ryby a cholesterol

Jedním z nejoblíbenějších vánočních jídel je nepochybně smažená ryba, jako kapr, candát nebo treska. Pokrmy připravené na tuku se těžko tráví, zatěžují játra a jsou kaloričtější než jídla, která se upravují pečením, dušením nebo vařením. Smažené jídlo také vede ke zvýšení hladiny špatného cholesterolu, který spolu s hypertenzí podporuje riziko aterosklerózy a kardiovaskulárních příhod.

Mohlo by vás zajímat:  Léčivé účinky jeřabin jsou známé od starověku. Připravte si jedinečnou tinkturu, posílí nejen imunitu

Pokud se smaženým jídlům běžně vyhýbáte, jednorázová konzumace smaženého kapra by pro vás neměla představovat zdravotní rizika. Ale pokud je hypertenze doprovázena aterosklerózou, vsaďte na pečené nebo dušené ryby. Také dávejte pozor na kvalitu ryb, které kupujete.

Traditional Russian Salad Olivier
Zdroj obrázku: Freepik

Alkohol a tlak

Ani likéry, svařené víno, domácí tinktury nebo jiné nápoje podávané jako přípitek tělu neprospějí. Účinek alkoholu na krevní tlak je dvoufázový. V prvních hodinách po vypití alkoholu se sníží krevní tlak. Potom se však, obvykle druhý den po konzumaci, tlak zvyšuje. Lidé, kteří užívají léky na hypertenzi, by měli pamatovat na to, že alkohol interaguje s významnou částí léků, čímž se snižuje jejich účinnost.

Mohlo by vás zajímat:  Klíště je zákeřný soupeř. Riziko se nevyplatí podcenit, prevence je vždy lepší než léčba

Na druhé straně nízké dávky alkoholu mohou snížit tlak a v kombinaci s léky na hypertenzi způsobit hypotenzi, která se projevuje například závratěmi nebo poruchami zraku. Samozřejmě existuje mnoho dalších skupin léků, jejichž kombinace s alkoholem, dokonce i v nejmenších množstvích, se nedoporučuje, proto se před konzumací alkoholu poraďte s lékařem nebo si pečlivě přečtěte příbalovou informaci u konkrétního léku.

Zdroj: https://www.sciencefocus.com/the-human-body/is-christmas-food-and-drink-putting-our-health-at-risk