Staré kartony nepatří do sběru, ale na zahradu. Rostliny tím získají spoustu výhod

Mulčování půdy zúrodňuje půdu a vytváří lepší podmínky pro vývoj rostlin, chrání zeminu před vymrznutím a likviduje plevel. Proto se hodí, když pěstujete ovoce či zeleninu. Jako stelivo se používá kompost, kůra, piliny, ale vyplatí se také použít kartony. Mulčování kartonem připraví půdu pro kultivaci a zajistí tak bohatou úrodu. Jak použít krabice k mulčování?

Proč se vyplatí mulčovat kartonovými krabicemi?

Klasickými materiály pro mulčování jsou:

  • kůra,
  • sláma,
  • piliny,
  • kompost.

Tyto materiály jsou výbornou izolací, která brání tvorbě tvrdé krusty na zemi. Obohacují organickou hmotu, zajišťují větránívlhkost. Rostliny tak mají lepší podmínky pro vývoj, kořeny jsou v zimě chráněny před vymrznutí nebo vysycháním.

Karton se rozkládá pomaleji než jiné mulče a postupně obohacuje půdu o organickou hmotu. Lepenka, která se rozkládá, obsahuje celulózu, přitahuje žížaly, které substrát pohnojí. Kartonové stelivo udržuje přiměřenou vlhkost, takže nemusíte často zalévat rostliny.

Zdroj obrázku: Freepik

Jaký karton použít k mulčování?

Úplně nejzákladnější karton, bez jakýchkoli přídavků, jako jsou známky plastu (fólie), barvy nebo laku. Nejvhodnější je použít šedou, nejméně potištěnou lepenku, aby se chemikálie v inkoustu nedostaly do půdy. Jak už bylo výše zmíněno, měly by být odstraněny všechny štítky, nálepky, pásky nebo sponky.

Mohlo by vás zajímat:  Jaká místa patří mezi nejšpinavější ve vašem domově?

Jak tedy mulčovat?

Začněte pevným zakrytím záhonu kartonovými krabicemi. Nesmí vzniknout žádné místo mezi, aby nemohl začít růst plevel. Karton by měl být trochu navlhčen vodou či rozprašovačem. Vlhké podmínky a nedostatek světla způsobí rozklad plevelných rostlin a hnojení půdy. K zachování tvaru kartonu jej po stranách zatižte kameny a překryjte další vrstvou podestýlky (kůrou, slámou nebo suchým listím). Daný materiál udrží karton na místě a ještě zajistí hezký vzhled. Nejlépe tak uděláte přes podzim, záhon pak bude na jaře připravený. Neváhejte tedy a zkuste tuto velice levnou, ale i účinnou metodu.

Zdroj: https://homeguides.sfgate.com/use-corrugated-cardboard-mulch-35031.html