Stalking v online prostředí je rozšířený, týkat se může kohokoli

Stalking je vždy velice nepříjemný, pokud jste hlavním cílem vy. V této situaci se objeví asi každý za život, většinou to bývá žárlivým partnerem. Stalking nemusí být pouze v reálném životě, ale také v kybernetickém prostoru, kdy v tom má prsty nejčastěji někdo blízký, nebo se může jednat o práci hackera. Jak poznáte, že vás někdo stalkuje, a jak se v takové situaci zachovat?

Stalkerware

Stalkerware je jakýkoliv program sledující vaše soukromí, aniž byste souhlasili. Mezi nejčastější oběti patří děti, jejichž rodiče právě tímto způsobem sledují jejich činnost v rámci jejich bezpečí. Stalkeware je komerčně dostupný a ve většině zemí legální. Pro instalaci softwaru musí mít pachatel přístup k oběti nebo pomocí podvodných e-mailů nebo textů nepřímo přinutit oběť nainstalovat tento spyware. Jaká data začne tento program shromažďovat?

  • aktuální polohu,
  • historii hovorů,
  • historii prohlížeče,
  • fotografie, videa, kontakty, kalendář,
  • využití aplikací.
Mohlo by vás zajímat:  Jaké barvy vás dokážou uklidnit?

Podle průzkumu kromě dětí bývají nejčastějšími obětmi právě protějšky v partnerských vztazích. V roce 2022 provedla společnost Norton průzkum, kde se tázal více než 10 000 dospělých lidí z 10 zemí, zda sledují tímto způsobem své protějšky. Sedm procent odpovědělo kladně, ale předpokládá se, že toto číslo je daleko vyšší. Jak děsivá to představa, že?

Zdroj obrázku: Freepik

Patříte mezi špehované?

I když se jedná o tajný způsob špehování, pokud cítíte tyto příznaky, můžete být obětí právě vy:

  • neznámé aplikace,
  • snížená životnost baterie,
  • vyšší využití dat,
  • zhoršený výkon,
  • změny v nastavení.
Mohlo by vás zajímat:  Vegetariáni ji milují, k chuti přijde i diabetikům: čočka je výtečnou alternativou k masu

Jak se zachovat při špehování

Zjistíte-li, že jste se stali obětí, máte hned několik možností. Můžete kontaktovat policii, ale pořiďte si veškeré snímky a důkazy, které budou poukazovat na zločin. Ve druhém případě můžete vše zaznamenat a vyřešit si vše s dotyčnou osobou, v případě jakýchkoliv problémů se můžete obrátit opět na policii. Ve třetí možnosti okamžitě změňte přístupová hesla ke všem aplikacím, účtům a co nejrychleji odinstalujte neznámou aplikaci.

Buďte opatrní, s kým se stýkáte a na jaké stránky nebo veřejné Wi-Fi sítě se připojujete. Můžete tak předejít případným problémům s hacknutím nebo sdílením života s někým, kdo bude mít potřebu vás neustále sledovat.

Zdroj: https://www.laptopmag.com/features/spyware-vs-stalkerware-whats-the-difference