Léky mohou způsobit ještě horší potíže. Nedodržet správné dávkování se může vymstít

Dodržování správného užívání léků je potřeba pro jejich účinnost a naše bezpečí. Nesprávné užívání léků vede k negativním dopadům na naše zdraví, proto poradíme, jak je užívat, aby pouze pomáhaly. Vysvětlíme intervaly mezi léky a to, zda můžete užít několik tablet najednou. Poradíme také, jak léky zapít a jak je kombinovat s jídlem.

Informace, jak správně užívat léky, máte napsané v příbalovém letáku. Užívání léků na předpis vám vysvětlí i sami lékaři. Bohužel mnoho lidí ignoruje podané informace nebo návod. Mezi nejčastější chyby patří:

  • dávkování,
  • správný rozestup,
  • lačný žaludek,
  • tekutiny,
  • nevhodné kombinace s jinými přípravky.
Mohlo by vás zajímat:  Osm důvodů, proč pít rajčatovou šťávu každý den

V jakém čase užívat léky a čím je zapíjet?

Vhodná doba pro užívání léků je různorodá, záleží na lécích. Některé je lepší užívat ráno, jako vitamíny nebo doplňky stravy, jiné zase večer (paracetamol), stejně jako prostředky snižující krevní tlak a protizánětlivé léky na onemocnění kloubů. Tablety upravující reflux je dobré užívat před večeří v 18 hodin, později se zvyšuje tvorba žaludeční kyseliny. Léky, které se užívají vícekrát než jednou denně, by měly být brány asi dvě hodiny před jídlem.

Léky bychom měli zapíjet nejlépe čistou vodou, ale rozhodně se vyvarujte konzumace kávy (obsahuje kofein, který může za zvýšení nežádoucích účinků, mezi léky a kávou dodržujte rozestup 2 hodiny), čaje (tein brání vstřebávání železa), mléka, šťáv, alkoholu (může vést ke škodlivým interakcím) a bylinných nápojů.

Mohlo by vás zajímat:  Při plných dutinách uleví masáž, med a solný obklad
Zdroj obrázku: Freepik

Co léky na lačný žaludek?

Existuje skupina léků, která se užívá převážně nalačno. Mezi ně patří léky na štítnou žlázu, chudokrevnost, pálení žáhy, pro snížení krevního tlaku a některá antialergika. Tyto léky je doporučeno užívat po 8 hodinách od posledního jídla a půl hodiny nejdříve před dalším jídlem.

Co se týče zapíjení, pokud nedokážete spolknout léky, opět neperlivá voda poslouží nejlépe.

Pozor na míchání léků a interval

Jestliže vám lékař neřekl, že léky je možné kombinovat, tak je nekombinujte. Užívání dvou nebo více léků zároveň může mít negativní účinky! V nejhorším případě může dojít i k selhání ledvin, nebo dokonce úmrtí.

Mohlo by vás zajímat:  Skákání do vody nebo potápění do hloubky je důležité provádět bezpečně

Za ideální časový rozestup mezi léky se považuje 40 minut. Jenže to je velice individuální záležitost, stačí držet se pokynů v příbalovém letáku nebo postupovat podle rady lékaře.

Zdroj: https://www.tuftsmedicarepreferred.org/healthy-living/why-it-important-take-medicine-correctly