Plynový kotel zajistí teplo rychle a efektivně. Ne každý ale bude z jeho pořízení nadšený

Vlastnictví a používání plynového kotle je jedna z možností, jak vytápět domácnost. Je stejně účinný jako elektrický kotel. Stejně jako všechny věci má svá pro a proti. Topné spotřebiče na zemní plyn jsou velmi rozšířené a nejčastěji spojované se systémy vytápění domácností.

Výhody plynového kotle

Mezi hlavní výhody patří hlavně:

  • rychlost ohřevu,
  • efektivita,
  • čisté spalování,
  • všestrannost.

Oproti elektrickým kotlům má obrovskou výhodu v rychlosti. Teplo je zajištěno bez ohledu na venkovní teplotu. Tuto výhodu pocítíte zejména v chladnějším klimatu nebo počasí. Další výhodou oproti elektrickým je efektivita. Provoz plynového kotle je levnější, a proto i více dostupnější.

Mohlo by vás zajímat:  Málokdo strpí v domě pavouky. Boj s nimi naštěstí nemusí být marný

Když zemní plyn hoří, má malý dopad na životní prostředí a dodá vám teplo. Oproti tomu elektřina je vyrobena z fosilních paliv, která přispívají k uvolňování skleníkových plynů do ovzduší. Používání je také všestranné. Můžete dosáhnout vytápění a chlazení po celý rok v kombinaci s klimatizací a tepelným čerpadlem.

Zdroj obrázku: Freepik

Nevýhody

Abychom se nebavili pouze o výhodách, existují také nevýhody. Mezi ně patří:

  • nákladnější instalace,
  • emise,
  • potřeba většího prostoru pro instalaci,
  • kratší provozní životnost.

Počáteční investice je vyšší než u elektronických kotlů, ale postupem času se manko smaže. Provoz může uvolňovat určité množství oxidu uhličitého, hlavně špatná instalace může v budoucnu znamenat problém. Při instalaci je třeba si uvědomit, že je potřeba většího prostoru pro zahrnutí všech komponentů.

Mohlo by vás zajímat:  Bez muškátů by byl balkon smutný. Díky jednoduchému namnožení bude obsypaný květy

Je plynový kotel opravdu vhodný pro mou domácnost?

To jsou otázky především pro vás. Váš dům může mít již nainstalovaný plynový kotel, ale co dělat, pokud selže? Pořídit novou plynovou jednotku, nebo raději elektrickou? Všechny zmíněné vlastnosti, ať už hovořící pro pořízení, nebo naopak, máte napsány nahoře. Jako vodítko ještě může posloužit, jak velkou domácnost máte a v jakém klimatu se nacházíte.

Zdroj: https://www.tricityappliance.com/blog/2018/october/the-pros-and-cons-of-a-gas-boiler/