Šperky mohou znovu zářit leskem. Nejlépe je vyčistí prostředky, které málokoho napadnou

Pokud máte doma zlaté nebo stříbrné šperky, určitě víte, že udržet je lesklé není jednoduché. Musíte se naučit, jak je čistit, abyste je mohli nosit delší dobu. Pokud je uložíte do krabičky a zapomenete na ně, může se stát, že zčernají nebo se jinak znehodnotí. To by byla velká škoda, a proto se naučíme, jak o šperky pečovat, abyste si jejich leskl mohli užívat opravdu dlouho.

Zkuste babské rady, které na šperky fungují

Zlaté řetízky, znečištěné nebo zašlé prsteny můžete snadno vyčistit pomocí jednoduchých triků, které znaly už naše babičky. Šperky dejte do malé sklenice, zalijte je teplou vodou a přidejte do ní mýdlové vločky a 5 g jedlé sody. Nádobu poté zavřete a protřepávejte asi jednu minutu. Nakonec šperky opláchněte pod čistou vodou a usušte. Budou zářit jako nové! Pro větší lesk je můžete namočit do denaturovaného lihu a vyleštit jelenicí.

Mohlo by vás zajímat:  Umístění routeru v domácnosti rozhodne o síle a stabilitě internetového připojení

Pozlacené řetízky jsou složitější na péči, protože jejich vrstvu můžete snadno setřít. Před vložením do krabičky je tak dejte do savého papíru a poté očistěte hadříkem, který bude navlhčený ve slabém roztoku soli. Nikdy je nepolévejte ničím parfémovaným, protože šperky snadno vyblednou.

Zdroj obrázku: Freepik

Máte hned několik variant, jak šperky vyčistit

Pokud máte doma stříbrné šperky, které nemají žádné kamínky, máte několik možností, jak je vyčistit. Můžete zkusit směs octa a čpavku a poté opláchnout v čisté vodě. Vyrobit si můžete také směs z Magnesie a denaturovaného lihu, znovu opláchněte čistou tekoucí vodou. Jako třetí variantu můžete zvolit vychlazenou vodu, ve které jste vařili brambory. Musí ale být neslaná a poté šperky také vyleštěte jelenicí.

Mohlo by vás zajímat:  Správně používaná ústní voda je důležitou součástí každodenní hygieny

K čištění šperků byste neměli používat alkohol. Ten by mohl poničit tenkou vrstvu zlata nebo stříbra a šperky by tak ztratily na hodnotě. Hladký jantar můžete vyčistit dužinou z mleté křídy, kterou spojte s denaturovaným lihem, a poté ho namažte olivovým olejem. Tyrkys můžete vyčistit kartáčkem, který namočte ve vodě s trochou jedlé sody. Šperky se vždy snažte usušit na ručníku.

Zdroj: https://www.jewelersmutual.com/the-jewelry-box/using-homemade-jewelry-cleaner-avoid-these-3-video