Škrábance na skle vzniknou raz dva. Stejně jednoduše mohou zase zmizet, stačí sáhnout do koupelny

V důsledku nehody či neodborným způsobem čištění se na skle mohou objevit škrábance. Jelikož je sklo poměrně měkký materiál, snadno se poškrábe. Poškozená skleněná deska stolu, zrcadlo nebo autosklo je běžný jev, ale se škrábanci se dá snadno vypořádat. Pomůže nám k tomu přípravek, který najdeme v každé domácnosti.

Jak na skle škrábance vznikají?

Škrábance na skleněné tabuli si velmi často způsobujeme sami. Důvodem může být nesprávná péče o povrch skla. Někdy za to může nesprávný výběr čisticích prostředků nebo hadříků. Pro čištění skla nejsou vhodné čisticí písky, jelikož obsahují velké částice, které jsou tvrdší než sklo, a pokud pískem vyčistíme zrcadlo, nehoda je na světě. Někdy jsou však škrábance způsobeny počasím. Například silné krupobití může naše okna snadno poškodit. V každém případě vypadají škrábance na skle nevzhledně a my se jich chceme co nejdříve zbavit.

Mohlo by vás zajímat:  Při vytápění se může peněženka nepříjemně zapotit. Najít správnou variantu nemusí být snadné
Zdroj obrázku: Freepik

Zázrak zvaný zubní pasta

Nemusíme hned nahrazovat celé skleněné tabule, snadno můžeme odstranit škrábance pomocí zubní pasty. Nejlépe bude fungovat zubní pasta s bělicím efektem. V žádném případě však nepoužívejte zubní pastu, která obsahuje granule nebo jiné tvrdé částice.

Pastu stačí nanést na měkký a vlhký hadřík. Krouživými pohyby rozetřeme pastu v okolí škrábance a snažíme se okolí rozleštit. V tomto případě je třeba se obrnit trpělivostí, jelikož než škrábance zmizí, může uběhnout až 15 minut.

Na poškrábané sklo s pomocí jedlé sody

Podobně jako se zubní pastou se pracuje s jedlou sodou. Připravíme si hustou pastu z jedlé sody a vody, kterou vložíme na navlhčený měkký hadřík, a krouživými pohyby leštíme. Jakmile škrábance již nejsou na skle vidět, omyjeme skleněný povrch čistou vodou a vytřeme ho do sucha.

Zdroj: https://www.thisoldhouse.com/windows/21323179/how-to-remove-scratches-from-glass