Túje vytvoří dokonalý živý plot, krásný vzhled ale často kazí hnědnutí větví. Důvodů je několik

Hodně lidí využívá na své zahradě túje jako živé ploty, které dodávají zahradě i skvostný design. Ovšem i zde platí, jako u jiných případů, že krásný zevnějšek neznamená zdraví celého stromu. Při důkladné prohlídce stromu můžete narazit na hnědé a suché větvičky, které opadávají. Čím je zapříčiněno tohle řídnutí a schnutí uvnitř túje?

Proč túje schnou?

Máte obavy a nevíte proč? Nemějte, protože je naprosto běžné, že větvičky, které jsou schované uprostřed, hnědnou. Jedná se o nedostatek slunečního svitu, kdy následkem toho větvičky odumřou a odpadnou. Nezoufejte, protože zdravý keř snadno vytvoří nové.

Mohlo by vás zajímat:  Příprava bytu před rekonstrukcí ušetří čas i pozdější problémy. S dobrým plánem půjde vše od ruky

Primárním úkolem zahradníka je tedy zakročit, jakmile uvidíte suché větvičky. Neřešením této situace hrozí vznik plísně, která škodí.

Zdroj obrázku: Freepik

Potíže se živým plotem

Mnoho lidí sází na zahradě túje za účelem živého plotu, který skryje pozemek před zraky zvídavých sousedů. Často však děláme chyby. Túje sázíme příliš hustě, což způsobuje jejich vysychání. Poté nastávají potíže jako:

  • nedostatek slunečního svitu,
  • boj o vodu,
  • boj o živiny v půdě.

Všechny tyto důvody mají za následek zhoršení stavu a větší náchylnost k nemocem. Dokonalou prevencí je pravidelné stříhání živého plotu. Ptáte se tedy, jak vysadit túje? Vzdálenost mezi stromy by měla být 50–60 cm.

Mohlo by vás zajímat:  Plýtvání potravinami může skončit ještě dnes. Naučte se triky, díky kterým vydrží dlouho čerstvé

Známky, že se něco děje

Nedostatek vody je známkou suchých větví. O túje je potřeba pečovat, i když nejsou období sucha, která nastávají v létě. Tyto jehličnany by se měly intenzivně zalévat v prvním roce výsadby. Později jednou týdně alespoň dodat vodu v takovém množství, aby dosáhla hloubky kolem 30 cm. Pro prevenci vysychání je vhodné přikrýt půdu vrstvou mulče, která zpomalí uvolňování vlhkosti ze substrátu.

Šedá plíseň patří k nejčastějším nemocem tújí. Prvním příznakem je změna barvy výhonů hluboko uvnitř koruny, které časem hnědnou a vedou k uschnutí částí rostliny. Při zalévání dbejte, abyste nezalili větve, ale substrát. Pokud infekce napadla túje, odstraňte větvičky a poté použijte fungicidy.

Zdroj: https://www.hunker.com/13428663/what-to-do-if-thuja-occidentalis-trees-have-turned-brown