Silná trojka pro zdravé plíce: tyto bylinky je přirozeně pročistí a uzdraví

Ať už vědomě, či ne, každý den se nám do plic dostane velké množství škodlivých látek, které mohou způsobit potíže, až nemoc. O své plíce se můžeme starat i sami, a to užíváním léčivých bylinek. Tak například když jdeme ulicemi, dýcháme zplodiny, stejně jako doma nebo někde v budově prach, toxiny, plísně, zkrátka různé nebezpečné látky na každém kroku. Pokud je toho příliš a naše imunita je oslabena, hrozí vznik astmatu a v některých případech i chronické onemocnění plic.

Mohlo by vás zajímat:  Zdravá strava je základní prevencí před rakovinou. Dietoložka radí, čemu se vyhnout

Dobrou zprávou je, že si můžete pomoci bylinkami, které přirozeně čistí plíce a zlepšují tak dýchání. O které se jedná?

  • eukalyptus,
  • plicník,
  • oregano.

Eukalyptus

Eukalyptus je bohatý na antioxidanty, které bojují s volnými radikály v těle, a posiluje tím imunitu. Zklidňuje podráždění a záněty v plicích. Rostlina jako taková samotná patří k nejlepším, protože zlepšuje celkové zdraví dýchacího systému.

Co obsahuje tak specifického, že čistí plíce? Cineol, skvěle totiž odstraňuje nečistoty, jež zůstávají v plicích. Nejlepší variantou je eukalyptový olej s inhalací.

Mohlo by vás zajímat:  Ne vždy se mandarinky doporučují. Mohou zhoršit pálení žáhy a vést k alergii
Zdroj obrázku: Freepik

Plicník

Plicník má velmi silné antioxidační, antibakteriální a antivirové vlastnosti. Měli by ho používat lidé, kteří jsou vystaveni smogu nebo mají poškozenou plicní tkáň, kvůli uhlí, cementu a azbestu.

Plicník obsahuje saponin. Saponin je zodpovědný za expektorační účinky. Tato rostlina uklidňuje při zánětech hrtanu a astmatu, zklidňuje i plicní změny při tuberkulóze a pomáhá při zápalu plic. Doporučuje se konzumovat v pitné podobě.

Oregano

Oregano máme spojeno s kořením na pizzu, ale samo o sobě má velmi bohaté látky (vitamín A, C, E, K, vápník, vláknina, mangan, niacin, hořčík, lutein a karotenoidy). Obsahuje i kyselinu rozmarýnovou. Ta snižuje histamin a zlepšuje dýchání nosem.

Mohlo by vás zajímat:  Káva nakopne energií, má to ale háček. Ve špatném množství způsobí ještě větší ospalost

Sušené oregano zalijeme horkou vodou a necháme louhovat 15 minut. Odvar pijte 3× denně. Dobrým způsobem je i olej z oregana.

Zdroj: https://www.gaiaherbs.com/blogs/seeds-of-knowledge/herbs-for-lungs