Přibírání na váze může mít překvapivý důvod. Na vině jsou často běžné léky

Snažíte se hubnout, ale nedaří se vám to, i když dodržujete striktně jídelníček a fyzickou aktivitu? Nevíte si rady? Mohou za to nejspíše léky. Mezi ně patří:

  • antidepresiva,
  • neuroleptika,
  • kortikosteroidy.

U žen mohou být na vině antikoncepční pilulky. Na které léky konkrétně tedy dávat pozor?

Antidepresiva a neuroleptika

Antidepresiva patří k účinným metodám, jak bojovat s depresemi. Bohužel tyto léky patří do skupiny tricyklických (TLD) a způsobují tak náhlý nárůst hmotnosti. TLD léky zvyšují hladinu serotoninu a norepinefrinu v mozku a zároveň stimulují chuť k jídlu.

Mohlo by vás zajímat:  Současné trendy při nakupování. Na co se lidé dívají nejvíce?

Dalšími léky jsou neuroleptika, která se užívají při léčbě schizofrenie. Čím novější generace léku, tím více pacient tloustne. Tyto léky vyvolávají pocit hladu, i když naše strava je správně vyvážená a za normálních okolností bychom hlad neměli. Je potřeba odolat při pocitech hladu a nepodlehnout zbytečné konzumaci.

Zdroj obrázku: Freepik

Kortikosteroidy a antiepileptika

Kortikosteroidy se předepisují pacientům, již trpí dermatologickými, alergickými a plicními chorobami. Krátkodobé užívání nemá vliv na váhu, ale dlouhodobější ano. Kortikosteroidy totiž stimulují procesy přestavby tukové tkáně, což způsobuje její ukládání na neobvyklých místech (břicho, obličej, krk). Snižování dávky neprovádějte sami, jelikož to může vést ke kontraprodukci a opětovnému zahájení léčby.

Mohlo by vás zajímat:  Psí plemena jsou různá. Přinášíme seznam těch nejlepších pro výcvik, která poslechnou na slovo

Epilepsie nastává v mozku zvýšeným výskytem chemikálií. Antiepileptika jsou léky, jež zpomalují celé tělo, což způsobuje přibírání na váze, ospalost, nevolnost a bolesti hlavy.

Hormonální antikoncepce a léky na cukrovku

Velmi často se objevují články, které upozorňují na negativní dopady užívání hormonální antikoncepce, kdy dochází mimo jiné k přibírání na váze. Ve skutečnosti ale neexistuje žádná taková spojitost jako u výše zmíněných léčiv. Pouze gestageny mohou ovlivnit špatnou náladu, kterou si ženy kompenzují mlsáním.

Léky na cukrovku 2. typu mohou ovlivnit přibírání na váze. Naštěstí existují moderní varianty typu metmorfinu a dalších, které nevedou k přibírání, ale naopak podporují hubnutí.

Zdroj: https://www.urmc.rochester.edu/encyclopedia/content.aspx?contenttypeid=56&contentid=DM300