Zácpa není nikdy příjemná, někdy ale může znamenat větší problém, než se zdá

Problémy se stolicí vždy značí potíže. Lidé, kteří trpí nízkou frekvencí, si stěžují na mnoho doprovodných onemocnění. Problém nastává, když se občasné potíže změní v chronické. Jak a co konzumovat, abychom se vyhnuli těmto potížím a zůstali tak zdraví?

Zácpu poznáme tak, že frekvence stolice je menší než 2× do týdne. Pokud je tohle číslo stejné, ale za měsíc, pak máme co do činění se silnou zácpou. Příznaky zácpy jsou:

  • silné tlačení během vykonávání potřeby,
  • suchá nebo nadměrně zhutněná stolice,
  • pocit neúplného pohybu střev,
  • nadýmání,
  • nevolnost,
  • obtíže v oblasti břicha.

Co způsobuje zácpu

Nejčastější způsob vyvolání zácpy je ve způsobu stravování, nemociužívání léků. Existují dva druhy zácpy. Prvním je funkční, který vzniká typem stravy a vedlejšími účinky léků. Druhou je zvyková zácpa, za kterou je zodpovědná psychická stránka člověka. Negativní emoce, nechuť používat veřejné toalety či chaotický životní styl vedou k této zácpě. Pokud při zácpě ztrácíme na hmotnosti, pociťujeme anémii, silné bolesti břicha, gastrointestinální krvácení, pak bychom měli neprodleně vyhledat lékařskou pomoc.

Zdroj obrázku: Freepik

Co konzumovat při zácpě

Měli bychom jíst každé 2–4 hodiny a určitě nejíst 2–3 hodiny před spánkem. Strava by měla být bohatá na vlákninu. Nejvhodnějšími potravinami jsou celozrnný chléb, pšeničné otruby, loupaný hrášek, švestky, jablka, mandle, arašídy, fíky, proso, pohanková krupice, červená řepa, pepř. Když už jsme u jídla, tak co se týče pití, tam je potřeba denně vypít 2–2,5 l vody denně. Vyvarovat bychom se měli silných čajů a kávy, které podporují zácpu. Při potížích se doporučuje sáhnout po kefíru, podmáslí, jogurtu a zakysaném mléce.

Léky

Problémy se zácpou lze řešit léky, možností je například lněné semínko. Tato metoda je bezpečná, jelikož nedochází k agresivnímu vyprazdňování jako u projímadel. Při jejich užívání se doporučuje zvýšený pitný režim. Dále můžeme užívat osmotická laxativa, dráždivé léky nebo parafín či klystýr.

Zdroj: https://www.medicalnewstoday.com/articles/322382