Renovaci obložení zvládne každý chlap sám. Speciální vybavení není vůbec potřeba

Kdysi jste ho mohli vidět v každém bytě a dnes se znovu dostává do popředí. Už to není žádná ostuda ho mít doma, nebo dokonce kýč. Lidé se znovu vracejí k tomu, co bylo hitem před mnoha lety. Při správné péči se může stát elegantním doplňkem domácnosti. Jak ale obložení vyčistit a dát ho znovu do pořádku? Poradíme, jak na to.

Renovace není jednoduchá, ale pomocí našich metod to zvládnete

Pokud jste renovaci obložení ještě nedělali, nemusíte se bát, nejde o nic složitého, i když se to na první pohled může zdát jako náročná činnost. Důležité je si všechno připravit dopředu, aby vás nic nepřekvapilo. Nemusíte přitom používat drahé chemické čističe ani prostředky. Hravě postačí domácí suroviny, které najdete v kuchyni.

Hadřík, olivový olej, ocet a také trochu dobré vůle. To je všechno, co budete potřebovat. Do misky si pak dejte půl litru teplé vody, nalijte k ní 400 ml lihovinového octa, zamíchejte a obklady otřete hadříkem. Až bude hotovo, vodu z misky vylijte a připravte si sklenici. Do té nalijte 3 lžíce teplé vody, 3 lžíce octa a 2,5 lžíce olivového oleje. Zašroubujte víčko a směs protřepávejte. Namočte do ní houbičku a obložení navlhčete. Nechte zaschnout a vyleštěte čistým hadříkem.

Mohlo by vás zajímat:  Krásný a hustý trávník po celý rok: myslet je třeba na několik základních kroků
Zdroj obrázku: Freepik

Po ošetření se vrhneme na samotnou renovaci

Obložení nechte 72 hodin odpočívat. Poté si připravte litr horké vody a přidejte trochu mycího prostředku. Promíchejte a pomocí kartáče vetřete do obkladu. Nepoužívejte příliš mnoho vody, aby vám nekapala na podlahu. Až obložení uschne, vezměte do ruky brusný papír a obložení obruste. Při této činnosti pravidelně větrejte, ať se do vzduchu dostane co nejméně prachu.

Obložení je poté možné natřít barvou, která se bude co nejvíce přibližovat té původní. Můžete ale zvolit i jiný odstín. Poté je nutné obložení nalakovat. Jestli si na to netroufáte, klidně zavolejte odborníky. Jakmile budete mít nátěr vybraný, natřete ho, zalakujte a užívejte si jeho nový vzhled.

Zdroj: https://www.homebuilding.co.uk/advice/renovating-old-floors