Proti klíšťatům je důležité chránit se správným oblečením a repelenty

Sezóna výletů a vysoké trávy se kvapem blíží a klíšťata opět začínají být hrozbou pro naše zdraví. Tito malí parazité se živí krví a dokážou náš život pěkně znepříjemnit. Kde je najdeme? Proč se proti nim chránit? A jak to nejlépe provést? Tohle všechno se dozvíte v dnešním článku.

Kde napadení klíštětem hrozí

Po dlouhou dobu převládalo přesvědčení, že klíště se na nás může přisát pouze v lese, na louce či na poli. To už ale dávno není pravda. Klíšťata se, údajně kvůli globálnímu oteplování, dostala i do oblastí našeho každodenního života. Tudíž je třeba se chránit i v parcích na zahradách a prakticky kdekoli, kde je nějaký druh zeleně či travnatého porostu.

Mohlo by vás zajímat:  Bílé oblečení nemusí končit v koši. Žluté skvrny od potu jednoduše vyčistí domácí prostředky

Čeho se ale bát nemusíme, je mýtus, že na nás klíště skočí ze stromu. Takhle tito živočichové naštěstí neútočí. Vždy se k nám dostanou z nižších poloh.

Zdroj obrázku: Freepik

Proč je důležité se proti těmto parazitům chránit

Kromě toho, že je samozřejmě nepříjemné, když se do nás klíště zakousne, zejména když ho vytahujeme, ohrožuje také naše zdraví. Klíšťata jsou přenašeči široké škály onemocnění. Nejznámější jsou lymská borelióza a klíšťová encefalitida. Pokud budete mít štěstí, proběhne u vás tato nemoc pouze lehce, u některých jedinců ale může zanechat i trvalé následky.

Mohlo by vás zajímat:  Správné vytáhnutí klíštěte sníží riziko infekce. Myslet je třeba na několik zásad

To, že se do vás klíště zakousne, samozřejmě neznamená, že budete ihned nakažení. Právě z toho důvodu je ale dobré tomuto riziku předcházet a před klíšťaty se předem chránit.

Metody pro ochranu proti klíšťatům

Základní radou je správné oblečení. Dlouhými nohavicemi a rukávy a pevnou obuví omezíte klíšťatům přístup k vaší kůži a nebudou se pak mít do čeho zakousnout. Z oblečení je pak snadno setřesete. Dejte si ale pozor, abyste si je nedonesli domů.

Pomoci vám také mohou různé esenciální oleje či postřiky. Fungovat bude třeba čajovník nebo levandule. Tyto byliny můžete nanášet i formou masti.

Zdroj: https://www.britannica.com/animal/tick, https://www.cdc.gov/ncezid/dvbd/media/stopticks.html, https://www.k-state.edu/today/announcement/?id=14987, https://www.cdc.gov/niosh/topics/tick-borne/default.html, https://magazine.medlineplus.gov/article/understanding-and-preventing-tick-bites, https://www.cdc.gov/ticks/avoid/on_people.html, https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/what-to-know-natural-tick-repellents