Krtci na zahradě: škůdce vyženou zvukové plašiče i určité vůně

Krtci mohou být milá zvířátka, ale pro majitele zahrad se často stávají noční můrou. Tito drobní tvorové totiž dokážou svými norami způsobit větší škody, než by se na první pohled mohlo zdát. Při hledání potravy neváhají rozbíjet kořeny rostlin a rozhrabávat zahradní půdu. Bohužel to může mít za následek poškození, a dokonce i ničení rostlin. Pokud se chcete zbavit krtků, existuje několik osvědčených a šetrných metod, které je mohou vyhnat ze zahrady, aniž by jim ublížily.

Krtci nesnesou hlasité zvuky

Krtci se nejčastěji zaměřují na zahrady a trávníky, kde mohou způsobit velké škody. Pokud si chcete svou zahradu ochránit, můžete zkusit instalovat sítě již před výsadbou trávníku. Sítě brání krtkům v průniku na povrch půdy a mohou tak zabránit poškození rostlin. Je to sice náročnější práce, ale výsledek stojí za to. Pokud ale nechcete instalovat sítě, můžete kolem zahrady vykopat příkop a zasypat ho sutinami. Krtci se s takovým terénem potýkají hůře a budou se na vaši zahradu dostávat méně často.

Mohlo by vás zajímat:  Obyčejné topení se může proměnit ve smrtelnou hrozbu. Rizika při používání si uvědomuje málokdo

Další možností je použití plašičů, které krtky odradí od vaší zahrady. Krtci jsou velmi citlivá zvířata a nesnášejí hlasité zvuky nebo vibrace. Na zahradě můžete instalovat například staré plechovky nebo skleněné lahve, které se budou pohybovat na větru a vyvolávat zvuky. Existují také speciální zařízení, která vydávají vibrační signály a krtky tím odpuzují. Pokud se chcete vyhnout používání chemikálií nebo jiných drastických metod, jsou plašiče skvělou volbou pro přirozené řešení problému s krtky.

Zdroj obrázku: Freepik

Raději volte přírodní způsoby

Krtci jsou velmi citliví na různé vůně, které mohou být pro ně odpuzující. Mohou se proto použít byliny jako máta, levandule, rozmarýn nebo tymián, které mají pro krtky silný a nepříjemný zápach. Tyto rostliny můžete vysázet po celé zahradě nebo si můžete vytvořit malé výsadby přímo kolem hnízda krtka. Další možností je použít speciální granule, které jsou vyrobeny z přírodních olejů a voní po bobulích jalovce. Tyto granule se rozprostřou po zahradě a působí na krtky jako odstrašující prostředek.

Mohlo by vás zajímat:  Nadměrná vlhkost trápí na podzim mnoho domácností. Plíseň a zdravotní problémy na sebe nenechají čekat

Existuje i několik dalších možností, jak se zbavit krtků na zahradě, jako jsou pasti, repelenty a různé domácí prostředky. Je ale nutné brát ohled na to, že některé z těchto metod mohou být pro krtky nebezpečné, a dokonce i zakázané. Proto je vždy nejlepší volit přírodní způsoby, které krtkům neublíží a současně vám pomohou ochránit vaši zahradu.

Zdroj: https://smithspestmanagement.com/blog/post/how-to-get-rid-of-moles-in-your-yard-garden/