Vodu při zalévání uspoří dešťovka, správná technika a mulčování
Každý, kdo má zahrádku nebo pěstuje rostliny v domácnosti či na balkoně, dobře ví, že je potřeba pravidelná zálivka. Navíc v létě zažíváme občas období sucha, kdy nezaprší déle než několik dní. Nikdo nechce dosáhnout takového stavu, kdy mu zvadnou rostliny nebo se spálí trávník kvůli nedostatku zálivky. Pojďme se tedy podívat na pár triků, které povedou k úspoře zálivky.
Dešťová voda
Nejjednodušší technika je sběr dešťové vody. K tomu vám postačí sudy nebo jiné nádoby. Pokud nemáte příliš místa, stačí umístit sud pod okap. Obyvatelé bytů mohou rozmístit sběrné nádoby na balkon. Investovat můžete také do speciálního sběrného systému na dešťovou vodu, ale tato investice je zbytečně drahá. Ať už bude způsob sběru dešťové vody jakýkoliv, jedná se o nesmírně užitečnou vodu. Obsahuje totiž látky, které jsou pro rostliny daleko prospěšnější než kohoutková voda. V případě, že nemáte jinou možnost, napusťte si vodu alespoň s několikahodinovým odstupem před zálivkou, aby vyprchaly chemikálie.
Zálivka
Další úspora spočívá ve způsobu, jakým zaléváte rostliny. Chybami můžete docílit akorát toho, že bude vaše zálivka neefektivní a spotřebujete ve skutečnosti více vody, než je potřeba. Proto se snažte zalévat rostliny přímo ke kořenům, a ne svrchu. Vyvarujte se zalévání listů a rostliny, voda se totiž nedostane pořádně ke kořenům.
Zalévejte hlavně v noci, půda je chladnější a voda z ní se nebude tak rychle odpařovat. Rostlina zároveň získá i více vláhy. Pokud nemůžete v noci, zalévejte opravdu brzy ráno.
Pozor na odpařování vody z půdy
Odpařování vody z půdy je nepříjemnou komplikací. Dobrou zprávou je, že můžete takovému odpařování zabránit. Stačí kolem rostliny vytvořit vrstvu mulče. Použít tak můžete borovicovou kůru, rašelinu nebo kompost. Kompost má ještě jednu speciální úlohu. Po několika týdnech se přemění na humus, ve kterém se budou pohybovat žížaly a další živočichové. Jejich přítomnost vylepší vlastnosti půdy a schopnost zadržovat vodu v půdě.
Zdroj: https://www.nidirect.gov.uk/articles/saving-water-garden