Probouzení ve tři ráno má jednoduché vysvětlení. Dokazuje, že vaše tělo funguje na jedničku

Probuzení v noci je docela běžný jev, ale obvykle zapomínáme, kolikrát se to stalo a kdy. Mnoho lidí se budí ve tři ráno a na tuto dobu si velmi dobře pamatují. Jak se ukazuje, nemusíte dlouho hledat, abyste zjistili příčinu tohoto častého probuzení.

Důležitost spánku

Spánek je velmi důležitý fyziologický proces, díky kterému může tělo správně fungovat, regenerovat se a získávat sílu. Proto by se neměl ignorovat výskyt problémů s nespavostí. Spaní mnohem kratší dobu, než potřebuje tělo, může negativně ovlivnit zdraví. Kolik spánku potřebujeme, závisí hlavně na našem věku. Novorozenci ho potřebují nejvíc a spí až 16 hodin.

Mohlo by vás zajímat:  Jak se vybavit na cvičení? Hlavně pohodlně a funkčně!

Nelze skrýt, že časté buzení v noci může být skutečným problémem i na okamžik. I když se to stává docela často, někteří si to vůbec nepamatují. Ukazuje se však, že probuzení ve tři ráno je často zmiňováno. Podívejme se, proč se to děje. Časté noční buzení, nízká kvalita spánku a problémy s opětovným usnutím by se měly konzultovat se specialistou.

Zdroj obrázku: Freepik

Příčina buzení o třetí hodině

Spánek sestává ze dvou fází – NREM a REM. První probíhá okamžitě po usnutí a vyznačuje se mimo jiné snížením tělesné teploty a krevního tlaku. Trvá asi 100 minut a je rozdělena do čtyř etap. Je to také fáze regenerace. Fáze REM trvá mnohem kratší dobu, asi půl hodiny. Během této doby mozek začíná pracovat intenzivněji. Proto se v této fázi nejčastěji probouzíme. Během spánku probíhá 4–5 cyklů. Začínají fází NREM a končí fází REM.

Mohlo by vás zajímat:  Na pravidlo pěti vteřin se zaměřili vědci. Na jídlo spadlé na zem mají jasný názor

Ukazuje se, že probuzení kolem tří ráno je pravděpodobně způsobeno snížením melatoninu. Většina tohoto hormonu je v těle kolem půlnoci a kolem třetí hodiny se jeho koncentrace začíná snižovat. Kromě toho k tomu přispívá mimo jiné zvýšení tělesné teploty. Kvůli tomuto faktoru tělo cítí potřebu probudit se.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/sleep/why-do-i-keep-waking-up-at-3-am