Při každodenní hygieně je důležité mýt pouze tři části těla

Koupel ve vaně nebo ve sprše po práci nebo po škole patří ke každodennímu koloritu. Po sportovních výkonech nebo při pobytu v prašném prostředí pak není výjimkou ještě jedna rychlá očista navíc. Ale co na takové chování říká naše tělo? Experti jsou zajedno, že přemíra hygieny škodí a přílišné omývání kosmetickými prostředky ubližuje lidské pokožce. Mnozí odborníci pak doporučují mýt denně pouze tři části těla, přičemž ruce se samozřejmě nepočítají, protože ty se musí mýt pravidelně. Co se musí nezbytně umýt před ulehnutím do postele?

Mohlo by vás zajímat:  Špatná teplota v ložnici spánku nepřeje. Přetápění i přehnané šetření si vyberou svou daň

Hygiena rukou je nutná

Jak se vyhnout parazitárním, kožním nebo virovým onemocněním? Bezpochyby častým mytím rukou. Tato část těla se musí mýt pravidelně po příchodu zvenku, samozřejmě po pobytu v prostředcích veřejné dopravy, po nákupech v obchodech či po návštěvě toalety. Dokonalá očista mýdlem a teplou vodou je nejlepší prevence, což se projevilo během pandemie covidu-19. Už nejmenší děti se učí mýt ruce po kýchnutí a kašlání, po smrkání nebo po hlazení domácího mazlíčka. U rukou není pochyb, že mytí je nutností, ale u zbytku těla?

Mohlo by vás zajímat:  Tropické noci brání kvalitnímu spánku. Dopady sníží správné větrání a hydratace
Zdroj obrázku: Freepik

Koupel jako příjemná rutina

Velká část lidí nebere večerní pobyt v koupelně jako nutnou hygienu, ale patří mezi příjemnou rutinní činnost, která zpříjemňuje večer a navozuje pocity vedoucí k ulehnutí do postele. Jenže vědci před pravidelným koupáním varují, protože může více uškodit než pomoci. Doktorka Sandy Skotnická, dermatoložka z Torontské univerzity, zejména varuje před kožními potížemi, vysušováním pokožky a vznikem zánětů. Z toho důvodu doporučuje omývání mýdlem pouze oblasti třísel a genitálií, podpaží a chodidel.

Mýdlo likviduje prospěšné bakterie

Stejného názoru je také doktorka Robynne Chutkanová, zakladatelka Digestive Center for Women, kde pracuje jako gastroenteroložka, a upozorňuje na poškození kožního mikrobiomu mýdlem nebo kosmetickými prostředky. Vrchní vrstva kůže je totiž tvořená ochrannou bariérou, kde hrají viry, bakterie, houby nebo roztoči velkou roli. Při jejich likvidaci hrozí narušení přirozené blokády a vede k rozvoji suchosti, podráždění, svědění kůže nebo přímo ekzému, současně se oslabuje tímto konáním obranyschopnost těla.

Zdroj: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1448690/, https://www.cdc.gov/hygiene/personal-hygiene/hands.html, https://www.theglobeandmail.com/opinion/article-a-clean-break-why-our-societys-obsession-with-cleanliness-has-become/, https://scribepublications.co.uk/explore/insights/qa-with-dr-robynne-chutkan