Špatná teplota v ložnici spánku nepřeje. Přetápění i přehnané šetření si vyberou svou daň
Teplota v místnosti, kde spíme, je jedním z nejdůležitějších faktorů ovlivňujících kvalitu spánku. Jak víte, zdravý spánek je základem zdravého života, proto stojí za to zajistit, aby ložnice nebyla příliš chladná ani příliš teplá.
Důležitost spánku
Během spánku se naše tělo regeneruje a obnovuje veškeré životní funkce a práci klíčových orgánů. Do dnešního dne není známo, jak důležitý je tento proces pro naše zdraví. Někteří však mají problémy s usínáním nebo se příliš často probouzejí. Zdrojem těchto problémů může být teplota v ložnici.
Každý z nás zná pocit, když v horké letní noci nemůže spát při vysoké teplotě. Spaní se nedaří ani v chladu, který způsobuje nepohodlí a může být dokonce důvodem probuzení v noci. Tělo mění svoji teplotu spolu s cirkadiánním rytmem. Během dne je organismus trochu teplejší, blíže k večeru se ochlazujeme. Nižší teplota podporuje produkci melatoninu, hormonu, který reguluje náš rytmus spánku, aby se tělo mohlo správně a pravidelně regenerovat.

Ani teplo, ani zima
Když je příliš teplo v místnosti, kde spíme, začneme se cítit podráždění, což samozřejmě ztěžuje usnutí a narušuje regenerační procesy. Příliš vysoká teplota také zkracuje klíčové fáze hlubokého spánku (REM). Příliš velká vlhkost vzduchu má také nepříznivý účinek.
Na druhé straně příliš nízké teploty způsobují velké nepohodlí, mohou dokonce vést ke křečím a chvění těla, což nepodporuje zdravý spánek. Jako poslední možnost může spánek v chladu skončit nachlazením, sinusitidou nebo faryngitidou. Upozorňujeme, že optimální teplota v ložnici je individuální záležitost. Obecně se říká, že je nejlepší držet v místnosti, kde spíme, teplotu od 17 do 19 stupňů.
Zdroj: https://www.sleepfoundation.org/bedroom-environment/best-temperature-for-sleep