Při hnědnutí tújí je nutný okamžitý zásah. Jinak stromy nemusí do konce zimy přežít

Může existovat mnoho důvodů pro hnědnutí tújí, takže je důležité se o ně správně postarat. Nezkušení zahradníci můžou velmi nečekaně čelit situaci, že jejich túje začnou hnědnout. Velmi často to vede k jejich smrti. V tomto případě je důležité jednat velmi rychle a rozhodně.

Důvody hnědnutí

Může existovat mnoho důvodů, proč túje hnědnou. Je to často kvůli nedostatku znalostí zahradníka nebo vnějšími faktory. Kvalita ovzduší i půda mají velký význam. Bohužel neustále vetší znečištění způsobuje, že tyto okrasné stromy ztrácejí svůj vzhled. Nadměrné toxické sloučeniny způsobují, že hnědnou a následně odumírají.

Mohlo by vás zajímat:  Před odjezdem na dovolenou se vyplatí schovat peníze do mrazáku. Pomůžou předejít nepříjemným komplikacím

Mají omezenou schopnost brát vodu a živiny. Když si všimnete, že jejich vitalita začíná upadat a strom začíná vypadat hůře, situaci musíte vyhodnotit. Túje může ztratit svou přirozenou barvu shora, zdola nebo i zevnitř. Túje vyžadují pravidelné zavlažování na podzim a také v zimě. Zatímco pravidelné zalévání v létě je zřejmé, v chladném počasí to mnoho lidí nenapadne. Túje mají mělký kořenový systém, který brání sklizni vody ze zamrzlé půdy.

Zdroj obrázku: Freepik

Nesprávné hnojení

Další chybu zahradníci dělají při hnojení. Túje by se měly hnojit jednou ročně na začátku jara. V případě písčitých půd by se hnojení mělo opakovat dvakrát až třikrát. Nedostatek základních živin může přispět ke žloutnutí nebo hnědnutí tújí. Toto je jasný signál, že túje mají nedostatek živin. Na podzimní hnojení by se měly používat přípravky bohaté na fosfor, draslík a hořčík. Tímto způsobem posílíte jehličnany na zimu a zajistíte jim správný vývoj.

Mohlo by vás zajímat:  S tímto fíglem už vám nikdy nebude zima na nohy! Vyzkoušejte originální způsob úpravy bot

Vaše túje může zhnědnout i kvůli zvířecí moči. Proto jste-li vlastníkem kočky nebo psa, zkuste tomu věnovat pozornost. Jednou z nejhorších možností je, když zjistíte, že túje napadly plísňové choroby. Túje, které jsou napadeny houbami, mají šanci přežít, ale vyžadují okamžitý zásah. Použijte přípravky, které obsahují fungicidy. Někdy je třeba odstranit a spálit infikované části stromu.

Zdroj: https://bustlingnest.com/arborvitae-turning-brown/