Nebezpečné usazeniny v tepnách se projevují nenápadně, včasná diagnóza však může zachránit život

Usazeniny v tepnách nebolí, takže není jednoduché je odhalit. Způsobit je může nadbytek LDL cholesterolu, nedostatek pohybu, stres, kouření nebo obezita. Na začátku nemusíte mít žádné příznaky, ale postupem času se mohou objevit nemoci, které by vás měly upozornit na problém. Léčba probíhá velmi individuálně, takže byste měli v každém případě navštívit lékaře. Co patří mezi nejčastější příčiny usazenin v tepnách?

Alopecie a erektilní dysfunkce

Vypadávání vlasů může být způsobeno genetikou. Plešatost na temeni hlavy je podle lékařů prvním příznakem pro usazeniny v tepnách. Plešatí lidé mohou častěji umírat na srdeční choroby, což přímo souvisí s tímto problémem.

Erektilní dysfunkce je poměrně běžným problémem mužů. Může ji způsobit celá řada příčin. Jednou z nich je také hromadění cholesterolu v tepnách. Podle výzkumů se u mnoha kardiaků projevila erektilní dysfunkce 3–5 let před infarktem.

Zdroj obrázku: Freepik

Prohlubeň na ušním boltci nebo bolest lýtek

Tzv. Frankova značka je jedním z nejčastějších příznaků usazenin. Do určitých částí těla se kvůli tomu dostane méně krve, což může způsobit charakteristickou prohlubeň na ušním boltci. Podle odborníků je to jasným znamením, že vás v budoucnosti potká srdeční onemocnění.

Mohlo by vás zajímat:  Skladování léků má svá pravidla. Při nevhodném zacházení mohou přestat účinkovat nebo způsobit problémy

Bolesti lýtek jsou spojovány hlavně se sportem a úrazy. Jestli pro ně není evidentní příčina, měli byste hledat původ jinde. Bolest lýtek může být jedním z prvních příznaků usazenin v tepnách. Později se můžete potýkat s křečovými žilami nebo hypoxií dolních končetin.

Únava a ospalost

Přítomnost usazenin se může projevit také dlouhodobou únavou, ospalostí a nedostatkem energie. I tyto příznaky může způsobit mnoho dalších onemocnění. Máte-li pocit, že máte oslabený celý organismus, měli byste navštívit svého lékaře. V každém případě by tyto příznaky měl řešit. Všechny ze zmíněných nemocí mají mnoho příčin. Vždy je proto konzultujte se svým lékařem a držte se jeho doporučené léčby.

Zdroj: https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/16898-coronary-artery-disease, https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/peripheral-artery-disease/symptoms-causes/syc-20350557, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34557307/, https://www.webmd.com/erectile-dysfunction/atherosclerosis-and-erectile-dysfunction, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3853891/, https://medlineplus.gov/ency/article/000171.htm, https://www.cedars-sinai.org/health-library/diseases-and-conditions/c/coronary-artery-disease.html