Jen tak nalít vodu do ostřikovačů se nevyplácí. Zásadní chybu dělá většina řidičů

Správná údržba se odrazí na stavu automobilu. Kontrola, zda máme dostatek tekutiny pro ostřikovače, spadá rovněž pod tuto péči. Dávejte si ale pozor, letní směs nemůžete používat v zimě, jinak hrozí zamrznutí. Proto v létě používáme směs vody se saponátem a v zimě klasickou zimní směs, která má v sobě nemrznoucí látky.

Dražší cena

Letní směs je oproti zimní směsi levnější. Může za to především její složení: voda smíchaná s látkami, které pomůžou vyčistit sklo. Zimní směs oproti letní už musí obsahovat složku, která brání zamrznutí vody, proto je cena vyšší. Ne vždy je ale tato varianta správná. Většina z nás ale dělá právě tuto chybu, kdy koupíme kanystr zimní směsi, přelijeme ji do nádrže a máme splněno.

Mohlo by vás zajímat:  Při výběru vozu se mnozí zaměřují na nedůležité parametry

Etikety

Než si vyberete zimní směs, je vhodné přečíst si pořádně etiketu. Snažte se najít údaje o tom, jak velké mrazy vydrží. Na základě těchto údajů lze vyčíst, jak moc je tato tekutina naředěná a jakou koncentraci má. Není výjimkou, že rozsah tuhnutí se může lišit až po desítky stupňů pod nulou. Nejdražší směs vydrží nejdéle, ale lít ji v tomto stavu je chybné.

Zdroj obrázku: Freepik

Správné ředění

Řešení je jednoduché. Stačí směs naředit vodou. Možná si říkáte, že se nejedná o dobrý nápad, ale hned vám vysvětlíme proč. V poslední době u nás nebývají teploty, které by klesaly pod 20 °C, a pokud ano, netrvají déle než týden, tedy pokud nebydlíte na Šumavě nebo na horách. V takovém případě se vyplatí, když si zředíte ostřikovač do -20 °C vodou a z jednoho litru máte najednou dva litry.

Mohlo by vás zajímat:  Ojeté auto ze zahraničí je důležité předem prověřit

Pokud chcete tedy jistotu a kvalitu, kupte si klidně dražší zimní směs, ale nezapomeňte ji zředit tak, abyste ušetřili. Nezapomínejte ovšem sledovat také předpovědi počasí, abyste nezředili tekutinu moc. Může se totiž stát, že zředíte tekutinu na -5 °C a podle předpovědi budou následovat nižší teploty, a to by znamenalo zamrznutí tekutiny. Pokud chcete mít jistotu, třeba tekutinu do -20 °C zřeďte na -10 °C pro období, kdy hlásí teploty okolo -5 °C.

Zdroj: https://www.cars.com/articles/do-i-have-to-use-windshield-wiper-fluid-or-is-water-ok-1420676935107/