Používání klimatizace může mít smrtelné následky. Nebezpečná bakterie tělo zcela ochromí

Legionelóza se projevuje silným kašlem, bolestí na hrudi, dýchacími potížemi a vysokou horečkou, proto je kolikrát mylně považována za zápal plic nebo chřipku. Bakterie, která nemoc způsobuje, může zapříčinit i smrt. Nejčastěji k tomu vede špatně vyčištěná ventilace a špatně udržované klimatizační systémy.

Název této nemoci vznikl ve spojitosti s Americkou legií. První výskyt případu byl zaznamenán právě v organizaci podporující americké vojenské veterány. V roce 1976 ve Filadelfii byly diagnostikovány příznaky těžkého zápalu plic u 200 z 2 000 lidí. Na 30 lidí zemřelo.

Mohlo by vás zajímat:  Porce vlašských ořechů a mandlí působí skvěle na srdce i mozek

Nemoc z klimatizace?

Na základě pitvy jednoho ze zemřelých byla objevena v těle bakterie Legionella pneumophila, která se rozšířila kontaminovaným klimatizačním systémem v hotelu, kde byli legionáři ubytovaní. Zpráva o nové bakterii se šířila tak rychle, že i Bob Dylan o ní vydal singl. V přirozených podmínkách se nemá bakterie jak dostat do našeho těla.

Dříve se tato bakterie nevyskytovala v lidském těle, to až s nástupem klimatizací. Kde na ni můžeme narazit?

  • Myčky aut,
  • zvlhčovače vzduchu,
  • ostřikovače,
  • vany či sprchy.
Mohlo by vás zajímat:  Víc než estetický problém. Nadváha je obrovská zátěž, která postupně ničí celý pohybový aparát
Zdroj obrázku: Freepik

I když se staráte o svou klimatizaci doma, tak to neznamená, že i hotely nebo další podniky, které využívají klimatizaci, ji náležitě udržují.

Příznaky a průběh

Tato bakterie napadá jen nepatrný zlomek lidí, kteří s ní přišli do kontaktu. Průběh nemoci je dlouhý, trvá až několik týdnů, a je pro tělo vyčerpávající. Ze začátku se projevuje bolestmi svalů a hlavy, poté přichází horečka, bolesti na hrudi, potíže s dýcháním a silný kašel. Dokonce napadá i trávicí ústrojí, což vede ke zvracení, průjmu a ztrátě chuti k jídlu. Nejvážnější forma této nemoci vede k poškození srdce, jater, ledvin, slinivky, až nakonec ke smrti.

Mohlo by vás zajímat:  Dobře nastavený jídelníček sníží riziko Alzheimerovy choroby

Jak už bylo zmíněno výše, vyskytuje se tam, kde je používána klimatizační technika nebo vyšší vlhkost vzduchu. Více postihuje země ze západu Evropy, kde je tato technologie více využívána než u nás.

Zdroj: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6776080/