Bolest hlavy může být různá. Některé typy vyřadí člověka z provozu na dlouhé dny

Bolest hlavy dokáže znepříjemnit život. Může nás postihnout různými způsoby a existují různé typy bolestí. Je několik metod, jak se zbavit tohoto nepříjemného neduhu, někdy stačí pilulka a bolest odezní. Pokud se ale bolest opakuje pravidelně, stojí za to zjistit, kterým typem trpíte, a najít způsoby, jak ji eliminovat.

Bolest hlavy má mnoho podob. Liší se intenzitou, lokací, nepříjemnostmi, které způsobuje. Můžou ji provázet další příznaky, jako nevolnost, roztěkanost, únava, přecitlivělost na podněty a závratě. V případě pokračujících bolestí, které nezmizí po pár dnech a ani po požití léků, navštivte co nejdříve svého praktického lékaře. Začít můžete ale taky tím, že budete:

  • žít zdravým životním stylem,
  • vyhýbat se stresu,
  • pravidelně cvičit a chodit.

Bolesti mohou být důsledkem vysokého krevního tlaku, předávkování prášky proti bolesti nebo i vedlejších účinků úrazu hlavy.

Migréna a tenzní bolest hlavy

Migréna patří k nejobtížnějším bolestem hlavy s různým průběhem. Trvá v rozmezí 4–72 hodin s pulzující a tíživou bolestí. Výjimečně může být doprovázena nevolnostízvracením. V současnosti neexistuje speciální lék na migrénu, ale můžete snížit výskyt pravidelným cvičením.

Tupá bolest v celé hlavě je typickou známkou pro tenzní bolest s intenzitou v oblasti okolo krku, šíje a čela. Tato bolest postihla už téměř každého, je to většinou následek stresu.

Zdroj obrázku: Freepik

Sinusová bolest hlavy a kocovina po večírku

Sinusová bolest hlavy bývá doprovázena pocitem tíhy, tlakuúnavy. Někdy se může objevit i rýma. Určitě je namístě návštěva lékaře, jestliže se jedná o alergeny, tak vám mohou pomoci antihistaminika. Vyplatí se ovšem zjistit stav dutin.

Trpíte bolestí hlavy po divokém večírku? Pomoci mohou léky proti bolesti, dostatek vodypořádná dávka spánku.

Klastrová bolest hlavy nebo hormonální bolest hlavy

Klastrová bolest hlavy patří k těm vzácnějším, postihuje zhruba 1 % populace. Většinou bolí v jednom místě, nejčastěji kolem oka. Může být doprovázena pocením obličeje, výtokem z nosu a očí. Záchvaty trvají až 3 hodiny a vrací se po krátké přestávce. Tento stav se léčí oxygenoterapií, sumatriptanem a lidokainem.

Hormonální bolest hlavy postihuje těhotné ženy nebo ženy během menstruace a také se projevuje jako vedlejší účinek po užívání antikoncepčních pilulek. Nejlepší volbou je odpočinek a volně prodejné léky od bolesti.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/headache/types-of-headaches