Bolest hlavy může být různá. Některé typy vyřadí člověka z provozu na dlouhé dny

Bolest hlavy dokáže znepříjemnit život. Může nás postihnout různými způsoby a existují různé typy bolestí. Je několik metod, jak se zbavit tohoto nepříjemného neduhu, někdy stačí pilulka a bolest odezní. Pokud se ale bolest opakuje pravidelně, stojí za to zjistit, kterým typem trpíte, a najít způsoby, jak ji eliminovat.

Bolest hlavy má mnoho podob. Liší se intenzitou, lokací, nepříjemnostmi, které způsobuje. Můžou ji provázet další příznaky, jako nevolnost, roztěkanost, únava, přecitlivělost na podněty a závratě. V případě pokračujících bolestí, které nezmizí po pár dnech a ani po požití léků, navštivte co nejdříve svého praktického lékaře. Začít můžete ale taky tím, že budete:

  • žít zdravým životním stylem,
  • vyhýbat se stresu,
  • pravidelně cvičit a chodit.
Mohlo by vás zajímat:  Superpotravina z parapetu. Řeřicha se pěstuje sama, sklízet lze už za sedm dní

Bolesti mohou být důsledkem vysokého krevního tlaku, předávkování prášky proti bolesti nebo i vedlejších účinků úrazu hlavy.

Migréna a tenzní bolest hlavy

Migréna patří k nejobtížnějším bolestem hlavy s různým průběhem. Trvá v rozmezí 4–72 hodin s pulzující a tíživou bolestí. Výjimečně může být doprovázena nevolností a zvracením. V současnosti neexistuje speciální lék na migrénu, ale můžete snížit výskyt pravidelným cvičením.

Tupá bolest v celé hlavě je typickou známkou pro tenzní bolest s intenzitou v oblasti okolo krku, šíje a čela. Tato bolest postihla už téměř každého, je to většinou následek stresu.

Mohlo by vás zajímat:  Brambory mohou vážně uškodit zdraví. Některé je lepší rovnou vyhodit pryč
Zdroj obrázku: Freepik

Sinusová bolest hlavy a kocovina po večírku

Sinusová bolest hlavy bývá doprovázena pocitem tíhy, tlaku a únavy. Někdy se může objevit i rýma. Určitě je namístě návštěva lékaře, jestliže se jedná o alergeny, tak vám mohou pomoci antihistaminika. Vyplatí se ovšem zjistit stav dutin.

Trpíte bolestí hlavy po divokém večírku? Pomoci mohou léky proti bolesti, dostatek vody a pořádná dávka spánku.

Klastrová bolest hlavy nebo hormonální bolest hlavy

Klastrová bolest hlavy patří k těm vzácnějším, postihuje zhruba 1 % populace. Většinou bolí v jednom místě, nejčastěji kolem oka. Může být doprovázena pocením obličeje, výtokem z nosu a očí. Záchvaty trvají až 3 hodiny a vrací se po krátké přestávce. Tento stav se léčí oxygenoterapií, sumatriptanem a lidokainem.

Mohlo by vás zajímat:  Někteří lidé by s pitím kávy měli přestat hned teď. Jinak je čekají nepříjemné následky

Hormonální bolest hlavy postihuje těhotné ženy nebo ženy během menstruace a také se projevuje jako vedlejší účinek po užívání antikoncepčních pilulek. Nejlepší volbou je odpočinek a volně prodejné léky od bolesti.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/headache/types-of-headaches