„Po nastartování raději hned vyjíždím.“ Za puštěné topení v autě může policie udělit pokutu

Silniční pravidla nám určitým způsobem garantují bezpečnou jízdu a ochranu na silnicích. Některá z nich však mohou budit zmatení či dokonce nedůvěru. Jeden takový příklad by si možná málokdo reálně představil, ale skutečně existuje. Je zakázané stání s nastartovaným vozidlem a zapnutým topením. Možná jste se s tímto pravidlem dosud nesetkali, ale v České republice skutečně riskujete sankce za takový čin. Pojďme se podívat na důvody tohoto nařízení a jaké následky může mít.

Regulace týkající se nastartovaných vozů

V naší zemi je zakázáno mít zbytečně nastartované auto. Pokud jedete a máte zapnuté topení, neděláte nic špatného. Problém nastává, když si chcete auto vyhřát před jízdou s pomocí klasického topení, a to tak, že nastartujete a s autem stojíte na místě. Ano, je nám všem jasné, jak je obtížné sedět v ledovém, vymrzlém autě, ale nařízení je nekompromisní – za takové jednání můžete být pokutováni. A nyní, s nástupem podzimu, budou podobné situace stále běžnější. Člověk si nastartuje své auto a nechá ho vyhřát, a v době zimy daný čas využije obvykle k tomu, že ze skel odstraní námrazu. Z logiky věci samozřejmý krok, ale z pohledu zákona velká chyba.

Mohlo by vás zajímat:  Zdánlivě nesmyslné chování za volantem může usnadnit řízení a předejít problémům
hand-checking-air-conditioner-system-inside-car
Zdroj obrázku: Freepik

Zakázané rušení okolí

Většina z nás si ráda vyhřeje (a v létě vychladí) auto před jízdou. Ovšem nařízení nám brání v tom, abychom nechali auto stát s běžícím motorem a zapnutým topením / klimatizací. Důvod? Zákaz obtěžování okolí nadměrným hlukem či emisemi. Staticky stojící auto s běžícím motorem spadá právě do této kategorie. Je tedy dobré o tomto vědět a dodržovat pravidla. Hodí se to ve chvíli, kdy přijedeš policejní hlídka a bude věc chtít řešit. Dle zákona se prostě má o co opřít.

Mohlo by vás zajímat:  Víte, jak ošetřit svoje auto před zimou?

Pokuty, které mohou přijít

I když může připadat, že policejní hlídky mají větší starosti, než sledovat parkující auta, někdo vás může nahlásit. A pokud vás policie najde v autě nebo u auta s běžícím motorem a topením či klimatizací bez toho, abyste se chystali k odjezdu, může vás to něco stát. Takže pokud nechcete riskovat sankce, po nastartování raději hned vyjeďte. Ano, bude to znamenat pár nepříjemných minut v ledovém voze, ale je to mnohem lepší než platit pokutu.

Zdroj: Autorský text, https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2000-361