Odborníci radí, v jakém věku vstoupit do manželství. Ve skutečnosti je všechno trochu jinak

Ke šťastnému vztahu přispívá mnoho faktorů, jako je motivace partnerů, zkušenosti, charakter obou a sociální situace. Čím dál častěji se objevují i názory, že velkou roli hraje také věk. Téměř každý se setkal s názorem, že lidé, kteří se berou příliš mladí, se častěji rozvádějí. Studie však prokázaly, že je to přesně naopak.

Čím dál více rozvodů

Statistiky ukazují, že manželství jsou stále méně odolná a období pandemie tomu rozhodně nepomohlo. Dle údajů vydaných Ministerstvem spravedlnosti byl v roce 2021 počet žádostí o rozvod o 14 procent vyšší než rok předtím. Častěji se rozvádí obyvatelé měst a žádosti většinou podávají ženy. K nejčastějším důvodům rozvodů patří zrada, nadměrná konzumace alkoholu, nevhodné chování a finanční rozhodnutí.

Mohlo by vás zajímat:  Volné vztahy mohou být šťastnější než přísné soužití dvou lidí. Mají však důležitou podmínku
Zdroj obrázku: Freepik

Čím dřív, tím líp

Američtí vědci provedli studii, na základě které zjistili, že uzavření manželství v pokročilejším věku má nižší šance na úspěch. Naproti tomu je riziko rozpadu manželství nejnižší pro lidi, kteří se rozhodli sňatek uzavřít mezi dvacátým a třicátým rokem života. Na základě dat vědci došli k závěru, že riziko výrazně narůstá ve věku 32 let. Do tohoto věku jsme již nasbírali dostatek zkušeností a ještě nám zbývá dostatek energie. Samozřejmě jen to však nestačí pro spokojené manželství.

Mohlo by vás zajímat:  Co se děje při podání ruky, když stisk není pevný?

Pro svatbu není žádný ideální věk

Přestože studie stanovila nejoptimálnější rozmezí věku pro vstup do manželství, i tak je možné říci, že ideální věk prostě neexistuje. Jestliže vedle sebe máme partnera se stejnými hodnotami a charakterem, sňatek vydrží. Je třeba si uvědomit, že život se o jednoho člena rozšíří a bude třeba více kompromisů. Pokud jste schopni přijmout svého partnera se všemi nedostatky, jste opravdu připravení a nezáleží na tom, zda je vám 20, nebo 50 let.

Zdroj: https://seattlebridemag.com/expert-wedding-advice/what-right-age-get-married