Pocit těžkých nohou může znamenat i vážný problém. Některé příznaky se nevyplatí podcenit

Po náročném dni na zahradě nebo v práci může každý cítit těžkost v nohách a být unavený. Často však tento pocit po odpočinku nebo relaxaci ve vaně s horkou vodou zmizí. U některých lidí však pocit těžkých nohou přetrvává mnohem déle, nebo až neustále bez jakýchkoliv důvodů. Příčinou mohou být i tyto zdravotní komplikace.

Křečové žíly

Křečové žíly jsou v moderní společnosti čím dál častějším problémem a také jednou z nejběžnějších příčin těžkých a unavených nohou. V podstatě se jedná o široké a zkroucené žíly na nohách, které vystupují na povrchu kůže a mají tvar uzlů a pavoučích žilek. Takto zkroucenými žílami protéká krev s většími obtížemi, což způsobuje bolesti nohou, otoky lýtek a kotníků a v krajních případech i bolesti při chůzi. Křečovými žilami trpí nejčastěji lidé s nadváhou a obezitou, těhotné ženy a ženy v období menopauzy. Objevují se také u lidí, kteří v práci musí snášet mnohahodinové stání.

Mohlo by vás zajímat:  Bolest hlavy může být různá. Některé typy vyřadí člověka z provozu na dlouhé dny
Zdroj obrázku: Freepik

Ateroskleróza

Aterosklerotické zúžení se nejčastěji vyskytuje v koronárních tepnách a v aortě, což je největší tepna lidského těla. Nicméně ateroskleróza se může rozvinout v jakékoli tepně a brání správnému průtoku krve do orgánů nebo do končetin. Pacient nejčastěji pociťuje silnou ostrou bolest svalů v nohách a často se musí na krátkou dobu zastavit. Pokud se ateroskleróza neléčí, může se vyskytnout bolest i v klidovém stavu. Je tedy vhodné co nejdříve navštívit lékaře, protože je velice pravděpodobné, že se ateroskleróza vyskytuje i v jiných tepnách v těle, včetně aorty.

Mohlo by vás zajímat:  Problémy s plodností mohou přijít nečekaně. Spermie nabudí do akce dobré jídlo

Syndrom těžkých a neklidných nohou

Jednou z dalších možností, která může způsobit těžké a unavené nohy, je takzvaný syndrom neklidných nohou. Pacienti s tímto onemocněním mají neustálou potřebu hýbat nohama, a to i během spánku. To způsobuje poruchy spánku a často jsou tito lidé velmi unavení a podráždění. Vědci zatím přesně nevědí, co syndrom neklidných nohou může způsobovat, ale mají podezření na nedostatek železa a hořčíku. Dále panují obavy, že tento syndrom může způsobovat onemocnění ledvin či cukrovka a některé farmaceutické léky.

Zdroj: https://www.medicalnewstoday.com/articles/321670