V noci číhají a sají krev. Proti štěnicím jde bojovat několika jednoduchými způsoby

Štěnice patří k velice nepříjemnému hmyzu, který může být na obtíž kdykoli. Ačkoliv tento hmyz vypadá, že obývá spíše zchátralé domy nebo byty s nepořádkem, opak je pravdou. Navštěvuje a zdržuje se v čistých domovech a hnízdí u člověka, který se stává jeho hostitelem. Jejich přítomnost nelze vždy zahlédnout, ale podle pachu jej můžeme zaznamenat. Jak je poznat podle čichu a jak se ho zbavit?

Jak vypadá?

Štěnice jsou drobným hmyzem zhruba do 0,5 cm se zploštělým tělem. Zbarvení je oranžové, až hnědé. Nelétá, ale dokáže vylézt téměř na jakýkoliv povrch, takže je schopen urazit dlouhou cestu. Proč jsou na obtíž? Hlavně proto, že se jedná o noční tvory, kteří se živí krví. Mezi oblíbence patří právě lidi, ale jejich stopy nejsou vždy viditelné. Kousnutí nejsou bolestivánezanechávají stopy. U některých lidí se můžou objevit červené skvrny, seskupené do několika míst, která nepříjemně svědí několik dní.

Kousnutí štěnice není bolestivé ani vážné, přesto nás může nakazit viry nebo bakteriemi. Kde je najdeme? Často se nachází:

  • v mezerách rámu,
  • matracích,
  • postelích.
Mohlo by vás zajímat:  Jak můžete využít spadané listí na zahradě?

Mohou se objevit i v podlahových lištách, elektrických zásuvkách, knihách, ale i na spojích tapet či rámech obrazů.

Zdroj obrázku: Freepik

Pach štěnic

Jak poznáme, že se v domácnosti usadil tento hmyz? Podle specifického zápachu. Jestliže přetrvává v pokoji zápach, který připomíná shnilé maliny nebo vegetující koriandr, tak si můžeme být jistí, že se hmyz natrvalo usadil. Pokud se chceme zbavit štěnic, je potřeba použít radikální řešení.

Pro rychlé vymýcení domácnosti od štěnic je potřeba koupit speciální produkty pro likvidaci škůdců. Bohužel můžou být toxické i pro člověka, takže je nutné dávat pozor. Někteří doporučují použití křemeliny, která ucpává dýchací ústrojí hmyzu. Pokud máte v domácnosti domácí mazlíčci nebo děti, zkuste parní čistič, který zabije nejen dospělé jedince, ale i vajíčka. Když už nic nefunguje, neváhejte a volejte odborníky.

Zdroj: https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/guide/bedbugs-infestation