Odborníci přišli se znepokojivou informací. Koronavirus dokáže přežít v mražených potravinách až dva roky

Několik desítek dní se v minulosti mohl Nový Zéland těšit z toho, že nemají žádného nakaženého. To se nakonec bohužel změnilo, protože se koronavirus do země vrátil. Místní úřady dokonce naznačily, že byl nejspíše dovezený společně s mraženými potravinami. Bohužel by se nejednalo o první případ.

Mražené potraviny jako zdroj nákazy

Bohužel, nestalo se poprvé, že se virus přenesl díky potravinám, které se dovážejí z různých zemí. Čínští představitelé uvedli, že našli také ve svých balících stopy viru – mražené krevety z Ekvádoru a kuřecí křidélka z Brazílie nebyly tím pravým pro konečné zákazníky. Od doby vypuknutí pandemie vznikla také opatření, díky kterým je virus včas odhalen.

Mohlo by vás zajímat:  Vybrat tu nejlepší postel pro dva nemusí být drama. Stačí zaměřit se na správné parametry

Měli bychom si také u nás dávat větší pozor na mražené potraviny? Odborníci mají jasno – mimo lidské tělo není tento virus tolik stabilní, a proto se nemusíme obávat, že by vyšlo opatření, které by zabránilo dovozu mražených potravin. Přeci jen z ostatních zemí se k nám dováží spousta potravin, které bychom u nás nesehnali.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak zabránit kontaktu s virem?

Šance na nakažení koronavirem z mražených potravin je velmi malá, přesto tam ale je. Proto si dávejte pozor. Dnešní doba už je sice velmi opatrná, ale virus může přežít až dva roky při -20 stupních. Je to znepokojivá informace, kterou uvedli odborníci. Důležitá je i dnes pravidelná hygiena hlavně rukou, ale měli bychom si chránit také dýchací testy.

Mohlo by vás zajímat:  Spaní s kočkou přináší spoustu výhod. Mazlíček pomůže usnout a jeho přítomnost zbaví stresu

Virů a bakterií se můžete zbavit také několika radami. Nejen pravidelné mytí rukou, ale také správné potraviny mohou zajistit, že se vám viry vyhnou. Dávejte si především hodně česneku, oblíbená je také cibule. Omezte co nejvíce polotovary, kam se řadí právě i mražené potraviny. Snížíte šanci na nakažení koronavirem na minimum. Doporučte také své rodině, aby se nestýkala s mnoha lidmi a raději se držela v izolaci.

Zdroj: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7529092/, https://english.alarabiya.net/features/2020/03/19/How-long-can-coronaviruses-survive-in-a-freezer-Up-to-two-years-warns-expert