O mnohých mužích se říká, že nemyslí svým mozkem. Fakta o tomto orgánu přitom stojí za pozornost

Mozek je pro vědce stále záhadou, i dnes platí, že je stále prozkoumán jen ze 40 procent. Většina běžných lidí navíc o mozku neví zhola nic. Přitom by se mohlo vyplatit znát některé překvapivé vlastnosti svého mozku, abychom je mohli vědomě využívat v praxi a následně si usnadňovat život. Zjistěte o mozku více, tato fakta vás zcela jistě překvapí.

Z 80 % jej tvoří voda

To je snad jeden z nejdůležitějších faktů o struktuře mozku. Jak se ukazuje, ne všichni si to uvědomujeme. Náš mozek z většiny netvoří svalová tkáň, ale voda. Odtud pochází jeho charakteristická rosolovitá konzistence.

Mohlo by vás zajímat:  Každý by se měl občas kreativně vyřádit. Umění snižuje hladinu stresu až o 75 %

Mozek necítí bolest

To je jeden z nejpřekvapivějších faktů o našem mozku. Mozek necítí bolest, protože v jeho blízkosti nejsou žádné nervové receptory, které by mohly bolest registrovat.

Mozek využívá až 20 % veškeré energie

Je to těžko uvěřitelné, ale náš mozek využívá až 20 procent energie, kterou naše tělo vyprodukuje. Přitom tvoří pouhá dvě procenta naší celkové tělesné hmotnosti. Náš mozek potřebuje ke správné činnosti především kyslík, proto se vyplatí jej tělu dodávat pravidelně – fyzickou aktivitou a každodenním větráním pracoviště i domova.

Mohlo by vás zajímat:  Případ Thomase Mansfielda varuje před nadužíváním kofeinu. Ze stimulantu se snadno stane jed

Mužský mozek je těžší

To je samozřejmě pravda, ale je třeba si uvědomit jeden důležitý fakt – váha mozku se nepromítá do jeho výkonnosti nebo schopností. Ke zklamání některých je třeba poznamenat, že díky tomu nejsou muži chytřejší než ženy. Výzkumy však potvrzují, že existují výrazné rozdíly v tom, jak funguje mužský a ženský mozek. Platí například to, že ženský mozek má hustší síť neuronů, takže funguje lépe, spotřebovává méně energie a stárne mnohem pomaleji. Obvykle je také pravdou, že ženy se mohou pochlubit lepšími jazykovými a manuálními dovednostmi než muži.

Mohlo by vás zajímat:  Nafukovací matrace a hračky k dovolené u vody patří. Vždy je ale nutné myslet na bezpečnost

Hudba zlepšuje mozkové funkce

Výzkum Stanfordské univerzity ukázal, že hudba má na mozek každého člověka velmi podobný účinek. Především stimuluje šedé buňky k práci, ale také zvyšuje sekreci dopaminu, zlepšuje naši náladu a chrání nás před depresí.

Zdroj: https://www.dentinstitute.com/posts/lifestyle-tips/22-facts-about-the-brain-world-brain-day/