Nohy prozradí mnohé. Včasné rozeznání příznaků může předejít vážným komplikacím

Pokud jste nemocní, tělo vždy vyšle nějaký signál. Pozorováním svého těla můžete dospět k různým poznatkům. Nohy mohou značit určité problémy. Neobvyklé změny na kůži či nehtech mohou znamenat, že vaše tělo trpí nemocí. Jaké příznaky mohou ovlivňovat zdraví?

Ateroskleróza nebo hypotyreóza

Ateroskleróza tepen v dolních končetinách postupuje pomalu. Zpočátku ani nevíte, že danou nemocí trpíte. Typickými příznaky jsou únava a bolest dolních končetin. Může se k tomu přidat pocit necitlivosti a mravenčení v nohou. Jak nemoc postupuje, zúžené tepny chladí končetiny, noha může ztratit ochlupení. Dále může dotyčná noha trpět na hnědé skvrny. Zatím není žádná vhodná léčba, ale preventivně lze její rozvoj potlačit správnou stravou a fyzickou aktivitou.

U nohou je potřeba si všímat i nehtů. Pokud se snadno lámou a jsou křehké, stejně jako tlustá, suchá a popraskaná pata, tak to může značit hypotyreózu. Lidé s hypotyreózou mají bledší chodidla než zbytek těla a mohou pociťovat pocit chladu v jakýchkoliv podmínkách. V případě problémů se štítnou žlázou se mohou objevit otoky kolem kotníků. Ztuhlost kloubů a bolest nohou jsou rovněž nežádoucími projevy.

Mohlo by vás zajímat:  Křen je neprávem odsouván na okraj jídelníčku. V kombinaci s červenou řepou je neporazitelný
Zdroj obrázku: Freepik

Diabetická noha nebo dna

Lidé trpící diabetem 1. a 2. typu nepociťují moc bolesti v oblasti nohou. Jedná se o drobné ranky nebo škrábance. Narušení kůže může vést k ulceraci. Vředy na nohou se objevují spontánně a jejich neléčení může vést k nekróze nohy, což může skončit až amputací nohy. Na léčbě tohoto syndromu by se měl podílet diabetolog, podiatr či chirurg. Doporučuje se pravidelně kontrolovat nohy, dodržovat správnou hygienu, používat mastičky a provádět odbornou pomoc.

Dna je nemoc králů, jak se dříve přezdívalo nemoci. Tuto nemoc provází:

  • cukrovka,
  • obezita,
  • arteriální obezita.

Pokud nohy silně bolí, hlavně v noci, otokem a zarudnutím palce u nohy, může to značit dnu. Důsledkem je nahromadění kyseliny močové v těle. Dlouhodobé hromadění kyseliny močové může vést k erozi kosti. Abychom předešli změnám, je potřeba včas diagnostikovat a zahájit léčbu.

Mohlo by vás zajímat:  Chryzantémy udělají radost nejen ve váze. Málokdo tuší, co dokážou s tělem

Mykóza nohou

Mykóza nohou se objevuje často. Plíseň postihuje jak kůži, tak nehty. Zpočátku silně svědí a okolí zrudne, postupem času kůže praská a odlupuje se, což způsobuje pálení a bolest. Touto nemocí se infikujeme nejčastěji na veřejných místech (v bazéně, sauně, tělocvičně). Proto noste na takovém místě vždy obuv a používejte svůj vlastní ručník. Po každé činnosti se osprchujte a důkladně osušte.

 Zdroj: https://www.thehealthy.com/foot-care/foot-symptoms/